Kastrácia kocúra


Spokojní majitelia dospievajúceho kocúrika pocítia prvé problémy, keď začne značkovať močom všemožné miesta v domácnosti, čo okrem znečisťovania aj výrazne páchne a tak väčšinou tiež urýchlene vyhľadajú pomoc u veterinára. Kocúrikovia sa dostávajú do puberty vo veku 7-8 mesiacov a stávajú sa schopní plodiť potomstvo. Jedinci žijúci vonku sa začínajú túlať za účelom využitia svojich reprodukčných schopností. Navyše sa stávajú výrazne teritoriálni a v záujme ochrany svojho revíru vrhajú sa do neľútostných bojov s konkurenciou. Výsledkom sú poranenia všemožného charakteru a závažnosti. Okrem úrazu môžu tiež prísť k infekcii  pohlavne a krvou prenosného ochorenia tzv. mačacia leukémia a imunodeficiencia.

Výhody kastrácie kocúra

  • Kontrola populácie mačiek
  • Eliminácia nežiadúceho správania (značkovanie, túlanie sa, agresivita)
  • Zníženie rizika nákazy niektorých infekčných chorôb mačiek

Nevýhody kastrácie kocúra

  • Predispozícia k ochoreniu dolných močových ciest, kedy vplyvom kastrácie zúžená močová trubica akumuluje drobné kryštáliky a organický plak pôvodom z močového mechúra, výsledkom čoho môže byť až jej úplné upchatie, čo znemožní odtok moču s katastrofálnymi následkami. Tomuto scenáru sa dá predchádzať nasadením špeciálnej diéty pre kasrtovaných kocúrov hneď po zákroku.

 V akom veku kastrovať kocúra ?

 Prakticky kedykoľvek od nástupu puberty, alebo aj tesne pred ním. Priskorá kastrácia môže mať za následok zúženie močovej trubice. Naopak, ak sa dá kastrovať kocúr príliš neskoro, taký, ktorý už dlhodobo značkuje, žial tento zlozvyk mu už môže ostať. Preto je optimálnym obdobím pre kastráciu kocúra vek 6-8 mesiacov alebo najneskôr, hneď ako sa objaví prvé značkovanie močou v domácnosti.

Ako to prebieha ?

Zákroku predchádza 12 hodinová hladovka, riadne klinické vyšetrenie, uvedenie do celkovej anestézie. Semenníky sa odstránia cez dva drobné rezy mieškom, tieto sa nechávajú zhojiť bez šitia, aby sa predišlo prípadnému hromadeniu sekrétu v prázdnom miešku. Hojenie je veľmi rýchle, často na 2.-3.deň sú ranky zatvorené. Kontrola nie je nutná. Tesne pred kastráciou dostane kocúrik aj injekciu antibiotík a analgetikum a žiadna ďalšia domáca starostlivosť nie je nutná. Taktiež ako u mačičiek je vhodné mu zabezpečiť kľudné, pohodlné prostredie aspoň 1-2 dni po zákroku s dohľadom. či je všetko v poriadku.