Fretky


Očkovanie mladých fretiek
 

  • psinka (distemper - D)
  • besnota (rabies - R)

Vakcinačná schéma pre fretky:
  1. vakcinácia        8-10. týždeň (D)
  2. vakcinácia      10-14. týždeň  (D)
  3. vakcinácia      16. týždeň a neskôr (R)

Očkovanie dospelých fretiek
  • psinka            1x/rok
  • besnota         1x/2-3 roky (podľa druhu použitej vakcíny)

PSINKA

O aké ochorenie ide a čo ho spôsobuje?

Infekčné, vírusové ochorenie, pôvodcom ktorého je ten istý patogén ako u psov. Psinkou môžu ochorieť  všetky  psovité šelmy a tiež zvieratá ako napr. lasica, mýval, jazvec, norok. Psinka sa prenáša priamym kontaktom zvierat, a to vzduchom a telesnými výlučkami, ale aj nepriamo prostredníctvom kontaminovaných pomôcok, a tak sa môže stať, že prinesiete domov svojej fretke vírus na topánkach, či šatách. Mimo hostiteľa však vírus hynie do 24 hodín.

Príznaky ochorenia

Po asi týždňovej inkubačnej dobe začínajú príznaky ochorenia. Typicky je to hnisavý výtok z jedného, alebo oboch očí, vysoká horúčka (>40°C), nechutenstvo, apatia, opuch a začervenanie kože na brade, perách, okolo konečníka, ktoré sa časom mení v chrasty. Vankúšiky na labkách sa stávajú výrazne zhrubnuté a tvrdé. Ďalšími príznakmi môžu byť hnačka, zmena správania, či kŕče. Nervová forma ochorenia je typická pre mláďatá.

Prognóza

Úmrtnosť je extrémne vysoká a zvieratá, ktoré prekonajú a prežijú ochorenie, často trpia trvalými následkami v dôsledku poškodenia mozgu.

Očkovanie

Správna vakcinácia je takmer na 100% efektívna v prevencii tohto smrteľného ochorenia.