Očkovanie


Očkovanie patrí medzi základnú starostlivosť o zvieratko. Samozrejme, nie všetky zvieratá chované v domácnosti sa očkujú.

Ak ste majiteľmi psa, mačky, fretky alebo králika, očkovanie sa Vás týka. Každé z týchto zvierat sa očkuje proti iným infekčných ochoreniam, na ktoré je náchylné. Čo sa týka frekvencie očkovania, je iná u mladých zvierat ako u dospelých. S mladým zvieratkom budete musieť absolvovať sériu očkovaní, kým u dospelého zvieratka postačuje zvyčajne 1 vakcinácia ročne. Samozrejme záleží na tom, proti čomu ste sa rozhodli dať očkovať svoje zvieratko.

Existuje tkzv. základná vakcinácia, ktorú by malo dostať každé zvieratko a doplnkové vakcinácie, pre ktoré sa rozhoduje sám majiteľ.

Na území Slovenskej republiky je zákonom povinná iba vakcinácia proti besnote. Povinnosť očkovať zvieratá chované v domácnosti (psy, mačky, fretky, králiky) proti iným ochoreniam ako je besnota, zo zákona nevyplýva. Avšak každý rozumný majiteľ si dá poradiť a zvyčajne dá zaočkovať svoje zvieratko proti štandardným infekčným ochoreniam, ktoré ho môžu ohroziť na živote.

Očkovanie mladých zvierat

Každé zvieratko  je nutné pred prvým očkovaním klinicky vyšetriť, čo v praxi znamená, celkovo zhodnotiť jeho kondíciu, zmerať mu teplotu, za použitia fonendoskopu popočúvať, ako mu pracuje srdiečko, (kvôli možným vrodeným chybám), skontrolovať dýchací aparát, pozrieť sa mu do papuľky a skontrolovať zúbky, pozrieť sa mu do očí, uší, prezrieť stav srsti. U samcov sa kontroluje aj, či sú semenníky zostúpené.

Ak je zvieratko zdravé a bez akýchkoľvek problémov, ktoré by si majiteľ všimol a takisto ani vyšetrenie u veterinára nič neodhalí, môžeme ho zaočkovať.