Zápal ústnej dutiny (stomatitída) u mačiek


S týmto ochorením sa najčastejšie potýkajú dospelé mačky stredného a staršieho veku. Stomatitída sa vyskytuje  častejšie u čistokrvných plemien, ale nevyhýba sa ani bežným domácim európskym mačkám. Je známa aj juvenilná forma, kedy sa mačiatka s týmto ochorením prvýkrát potýkajú už vo veku 5-7 mesiacov. Svoju rolu tam zohrávajú genetické faktory aj infekčné ochorenia.

Zápal ústnej dutiny je pre mačky extrémne bolestivý stav.

Mačky vtedy:
  • Nevedia dobre otvoriť papuľku
  • Majú problém uchopiť potravu do papuľky alebo ju len olizujú
  • Menej žerú alebo dokonca úplne odmietajú potravu
  • Tvária sa ubolene a výrazne im smrdí z papuľky
  • Sú smutné, nevšímajú si veľmi dianie okolo seba
  • Majú matnú, neupravenú srsť
  • Výrazne chudnú

Ak takéto príznaky zaznamenáte u svojej mačičky, treba ju neodkladne zobrať k veterinárovi na vyšetrenie. Toto ochorenie môže byť životohrozujúce, pretože ak mačka nežerie viac ako 2 dni, vzniká u nej tkzv. lipidóza pečene, čo je veľmi vážny stav.

Príznaky stomatitídy (zápalu ústnej dutiny) : 

  1. výrazný smrad z ústnej dutiny (halitóza)
  2. mačka reaguje veľmi bolestivo, ak sa jej pokúšate otvoriť papuľku
  3. má červené, opuchnuté ďasná, ktoré ľahko krvácajú
  4. najviac zapálená je oblasť sliznice za poslednými stoličkami (väčšinou sa jedná o obojstranný problém)

    Pipi1      Pipi2

Ak je postihnutá oblasť sliznice za poslednými stoličkami (v oblúku, kde sa spája horná a dolná čeľusť), hovoríme tomu faucitída, ak sú postihnuté ďasná okolo zubov, ide o gingivitídu. Ochorenie môže súvisieť s prítomnosťou kalicivírusu alebo herpesvírusu v organizme mačky. Menej často sú tieto mačičky pozitívne na FIV (mačaciu imunodeficienciu) alebo ešte zriedkavejšie na FeLV (mačaciu leukémiu). Stále nie je úplne jasné, či baktéria s názvom Bartonella pripieva k vzniku tohto problému.

Ochorenie vzniká na podklade premrštenej imunitnej odpovede na baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom plaku. Na základe prítomnosti buniek, ktoré sa nachádzajú v takto zapálenej sliznici  sa ochorenie zvykne nazývať aj lymfocytárne-plazmocytárna gingivitída (zápal ďasien) a stomatitída (zápal ústnej dutiny).

Častokrát sú u takto postihnutých mačiek prítomné aj odontoklastické resorptívne lézie, čo v praxi znamená, že dochádza k resorpcii (vstrebávaniu) koreňov niektorých zubov. 

Liečba stomatitídy u mačiek

Úspešná liečba pozostáva z viacerých krokov za použitia liekov alebo chirurgickej terapie.

Medikamentózna terapia (liečba liekmi)

Používajú sa rôzne dezinfekčné gély alebo ústne roztoky na báze chlórhexidínu (Stomodine, Gingisan gel), antibiotiká na potlačenie bakteriálnej mikroflóry (amoxicilín- klavulanát, doxycyklín...) prípravky, ktoré zabraňujú tvorbe zubného povlaku a kameňa (napr. Plaque-off prášok do krmiva). Základom terapie sú však kortikosteroidy, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď organizmu a tým zmierňujú zápal a bolestivosť. Tieto lieky sa najčastejšie podávajú v injekčnej forme v intervaloch, aké určí veterinárny lekár podľa druhu použitého prípravku. Avšak pri dlhodobom podávaní steroidov môžu vznikať závažné zdravotné problémy ako je cukrovka a takisto pripievajú k vzniku ďalších bakteriálnych infekcií a oslabení imunitného systému. Navyše ich účinnosť sa časom znižuje až prestanú úplne fungovať.

Čistenie zubov ultrazvukom

Ideálnou prvou voľbou je klasické vyčistenie zubov ultrazvukom v sedácii mačky a následná antibiotická kúra a ústna hygiena prevádzaná doma majiteľom.

Chirugická terapia

Ak klasická liečba liekmi alebo čistenie zubov ultrazvukom nefunguje alebo funguje len na príliš krátke obdobie, nastupuje chirurgická intervencia, čo znamená, zvyčajne vytrhnutie všetkých zubov okrem špičákov alebo aj s nimi. Zuby sa samozrejme trhajú len v celkovej anestézii, rany po trhaní zubov sa zašijú, aby tam nedošlo k množeniu patogénnych baktérií. Ak mala mačka nejakú odontoklastickú resoptívnu léziu, je veľmi dôležité skontrolovať a odstrániť všetky zvyšky koreňov zubov. 

Efektívnosť terapie

Neexistuje žiaden zaručený recept na to, ktorá terapia u ktorej mačičky bude najlepšie fungovať. Preto treba vyskúšať viaceré spôsoby od tých najmenej invazívnych – terapia liekmi až po tie najviac invazívne – chirurgická terapia.

Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Pri terapii liekmi a čistení zubov je ten problém, že terapia funguje iba dočasne, zuby je zvyčajne nutné čistiť ultrazvukom 3-4x/rok a takisto antibiotiká fungujú iba krátky čas, ich efekt neprtrváva dlhodobo.

Trhanie zubov sa mnohým majiteľov zdá veľmi drastické, avšak mačky to znášajú veľmi dobre a mnohé, ktoré už dlhodobo mali problémy s prijímaním potravy, sú ochotné už pár hodín po zákroku jesť a majitelia sú prekvapení, ako náhle sa im zlepšil zdravotný stav.

Vhodnú terapiu musí zvoliť veterinárny lekár na základe vyšetenia mačičky po dohode s majiteľom.