Prečo má pes hnačku ?


S hnačkou u psa sa stretne takmer každý majiteľ. Aké sú vlastne príčiny hnačky u psa ? Sú rovnaké u šteniat, dospelých či starších psov ? Ako príčiny hnačky diagnostikovať a úspešne liečiť ? Na tieto otázky sa pokúsime v skratke odpovedať v nasledujúcom článku.

Kedže dôvodov, prečo má pes  hnačku je veľké množstvo, pokúsime sa poradiť Vám, kedy je už čas navštíviť veterinára, kedy je možno počkať pár dní, a aké celkové ochorenia sa môžu za hnačkou skrývať.

Keď má šteňa hnačku

Najčastejšie príčiny hnačky u šteniat sú:

  • náhla zmena stravy – šteniatka sú veľmi citlivé na akúkoľvek zmenu stravy. Každá zmena v jedle, resp. granuliach, ktoré Vášmu šteniatku podávate, by mala byť postupná, čo znamená, ak meníte jednu značku granúl za inú, nikdy to sa to nesmie robiť náhle. Jeden deň dať granule, na ktoré bolo šteniatko zvyknuté a druhý deň náhle iné. Vždy je nutné tieto zmeny robiť postupne, jeden deň primiešať  šteniatku do starých granúl zhruba 1/4 nových, druhý deň podávať staré s novými v pomere 50:50, tretí deň 25% starých granúl a 75% nových a až štvrtý deň je možné kompletne prejsť na nové granule. To sa týka akejkoľvek stravy, na ktorú je šteniatko zvyknuté.
  • parazity u šteniat – najčastejšie parazity u šteniat sú škrkavky, pásomnice, Giardie. Za účelom zbavenia sa parazitov sa šteniatka odčervujú zhruba od troch týždnov veku tabletkami alebo pastami na odčervenie. Tieto sa podávajú v intervale 1x/2-3 týždne až do veku troch mesiacov. V podstate, každé šteniatko má škrkavky alebo pásomnice, čiže odčervenie šteniat do veku troch mesiacov je potrebné.
     
  • bakteriálne a vírusové infekcie – infekciu najčastejšie šteňa dostane vonku, pokiaľ  zje alebo olíže niečo infikované pri bežnej prechádzke.
Toto sú najčastejšie príčiny akútnej hnačky u šteniat. Ak dostane šteňa náhle hnačku, vždy je potrebné zamyslieť sa najprv nad tým, či nedostalo nejaké nové krmivo, pamlsok, niečo, na čo nebolo zvyknuté. Ak je tomu tak, je potrebné nasadiť diétu, ktorá by mala obsahovať tieto zložky: kuracie alebo morčacie mäso, ryža, mrkva. Všetko je však potrebné variť len v čistej vode bez soli a korenia. Dobré je dať piť šteniatku aj ryžový odvar (voda, v ktorej sa ryža varila). Pokiaľ sa stolica za 2-3 dni neupraví, príčina hnačky bude zrejme iná.

Ak nedošlo k žiadnej zmene stravy u šteniatka, je vhodné dať vyšetriť psíkovi trus, aby sa zistilo, či nemá parazity. Trus na vyšetrenie by mal obsahovať stolicu min. z troch dní, čo znamená, že sa zoberie kúsok stolice, stačí o veľkosti lieskového orieška z hociktorému kakania počas dňa, to isté na druhý aj tretí deň. Všetko sa dá do čistej uzavierateľnej plastovej nádobky (stačí čistý kelímok od niečoho) a uchováva v chlade. Takto zozbieraný trus veterinár po spracovaní vyšetrí pod mikroskopom a zistí, či obsahuje vajíčka parazitov a podľa nálezu nasadí vhodnú terapiu. Pri podozrení na Giardie je dobré trus zbierať dokonca obdeň, čo znamená napr. 1.,3.,5. deň, pretože tento parazit, sa nemusí v stolici vylučovať každý deň.

Na zistenie prítomnosti bakteriálnej infekcie je možné urobiťb výter z konečníka alebo otlačok stolice, ktorý sa po spracovaní tiež vyšetruje pod mikroskopom.

Ďalšie menej časté príčiny hnačky u mladých psov sú:

  • cudzie telesá v tráviacom trakte – hlavne šteniatka vedia skonzumovať neskutočné veci od pánskych treniek cez rôzne plastové a pískacie hračky až po tenisové loptičky, kamene, rôzne kovové drôtiky). Takéto nestráviteľné predmety vedia narobiť veľa problémov. U psíkov sa ich prítomnosť najčastejšie prejavuje hnačkou, vracaním, častokrát vracaním hneď po jedle alebo napití vody, psík býva smutný, nič ho nebaví, nechce jesť, piť.
     
  • problémy s pankreasom (akútny/chronický zápal pankreasu, insuficiencia/nedostatočnosť pankreasu hlavne u mladých nem. ovčiakov)
     
  • akútna hemoragická gastroenteritída – príčina tohto ochorenia doteraz nie je presne známa. Prejavuje sa akútnym zvracaním, vo zvratkoch aj stolici býva krv, stolica má konzistenciu a farbu jahodového džemu či želé. Základom terapie je intenzívna infúzna terapia, bez ktorej ochorenie môže končiť veľmi zle, keďže psík stráca veľa tekutín.
     
  • Alergia na niektorú zložku krmiva – medzi najčastejšie alergény patria: kuracie, hovädzie mäso, sója, pšenica.....

Keď má hnačku dospelý alebo starší psík

Príčiny akútnej hnačky sú rovnaké ako u šteniat: parazity, zmena stravy, bakteriálne infekcie, atď.

Dlhšia trvajúca hnačka sa vyskytuje u starších psov hlavne z týchto dôvodov:

  • problémy s obličkami (chronické zlyhanie obličiek)
  • ochorenie pečene (chronická hepatitída/zápal pečene, cirhóza, nádorové ochorenia pečene)
  • problémy s pankreasom (chron. pankreatitída/zápal pankreasu, nádory v oblasti pankreasu)
  • nádory na žalúdku a črevách
U staršieho psíka pri zisťovaní príčiny hnačky je dôležité:
  1. Vyšetrenie krvi  - hematologické a biochemické
  2. Ultrasonografické, prípadne rentgenologické vyš.
  3. Odber vzoriek v prípade nádorových ochorení  - kvôli stanoveniu prognózy psíka

Kedy je možné pokúsiť sa hnačku u psa liečiť doma ?

Ak psík dostal na žranie niečo, načo nebol zvyknutý, je veselý, má chuť do jedla, pitia, dramaticky nevracia, nie je veľmi  zvýšená frekvencia stolice a nie je v nej krv. Vtedy môžete skúsiť psíkovi nasadiť diétu (kuracie, mäso, ryža, mrkva). Ak sa stolica za 2-3 dni neupraví, vtedy je už potrebné navštíviť veterinára.

A kedy naopak hneď zájsť s hnačkou k veterinárovi ?

Ak je psík smutný, nechce žrať, piť, často vracia, vo zvratkoch aj stolici je krv, prípadne je stolica riedka, vodnatá a jej frekvencia je viac ako 7x/deň. Vtedy sa psík môže rýchlo dehydrovať, preto je potrebná aj infúzna terapia.

Takisto ak ide o starého psíka, u ktorého hnačka síce nemá také dramatické príznaky, ale trvá viac ako dva týždne a stav sa ani po diéte nelepší. Môže za tým byť nejaké vážne ochorenie, preto je nutné psíka celkovo vyšetriť, aby sa zistila pravá príčina hnačky.

Ak potrebujete vyšetrenie u Vášho psíka, kľudne sa nás obrátte, radi Vám pomôžeme.