Môj pes sa škriabe


Takmer každý pes si minimálne raz v živote prejde nejakým kožným ochorením. Ako spoznať, že s mojím psíkom nie je všetko v poriadku? Kedy je škriabanie sa môjho psa už dôvodom k návšteve veterinára? Aké ochorenia môžu spôsobiť, že môj psík sa začne intenzívne škriabať, prípadne si až vykusovať srsť?

Prvé podozrivé príznaky

Váš psík je Vašim verným štvornohým priateľom a preto sa určite často zamýšľate nad tým, či jeho momentálne zmeny v správaní  nemôžu súvisieť s nejakým nastupujúcim ochorením. Konkrétne hovoríme o zvýšenej intenzite škriabania sa u vášho psa. Doteraz bolo všetko v poriadku, psík sa z času na čas poškriabal raz za uchom, raz na labke, sem tam sa vykusoval okolo zadku. V podstate všetko v norme. A tu zrazu sa psík škriabe oveľa intenzívnejšie, v priebehu niekoľkých dní či týždňov dokonca veľmi urputne, ale prečo? Nevyzerá, že by mu niečo bolo. Žerie, pije, tvári sa relatívne veselo. Prejde ho to samé? Dokedy čakať ?

Čo všetko môže spôsobiť, že psík sa škriabe

U psov poznáme veľké množstvo ochorení, ktoré spôsobujú intenzívne svrbenie. Niektoré ochorenia sú typické pre šteniatka, iné pre dospelých psov, u ďalších až tak na veku psíka nezáleží. Svrbenie u psíka môžu spôsobovať baktérie, parazity, kvasinky, rôzne druhy alergií.

Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré je majiteľ psa nútený navštíviť veterinára patrí:
1, intenzívne škriabanie jedného či oboch uší
2, vykusovanie si okolia konečníka a sánkovanie sa zadkom po zemi
3, celotelové svrbenie a kožné zmeny (vyrážky, fľaky, hnisavé vriedky, chrasty...)
4, vykusovanie si labiek

1. Ochorenie uší

S ochoreniami uší sa každý veterinár vo svojej praxi stretáva pomerne často.
U psíka sa problém s ušami môže prejaviť intenzívnym svrbením a následným neustálym škriabaním si jedného alebo oboch uší. Často ubehne niekoľko dní, kým si majiteľ psa daný problém uvedomí. Niektorí psi viacej trasú hlavou, iní sa intenzívne labkou škriabu za uchom, ostatní si ucho otierajú o zem. Uši môžu byť bolestivé na dotyk.

Pri podozrení na ochorenie uší je potrebné kontaktovať veterinára, ktorý psíka vyšetrí otoskopicky, to znamená, špeciálnym prístrojom sa psíkovi pozrie do ucha, zoberie z uší vzorku a podľa potreby psíkovi uši aj vyčistí. Vzorky sa po usušení a zafarbení špeciálnym farbivom pozerajú pod mikroskopom a vyhodnocuje sa prítomnosť baktérií, kvasiniek či ušných parazitov.

Najčastejší ušný parazit, ktorý sa vyskytuje v populácii psov a mačiek je Otodectes cynotis, ktorý spôsobuje ušný svrab. Ušný svrab je prenosný medzi zvieratami, takže ak sa stretne psík s týmto ochorením so svojím kamarátom, je veľká pravdepodobnosť, že daného parazita na ňho prenesie. Toto ochorenie je našťastie ľahko diagnostikovateľné a aj pomerne jednoducho liečiteľné, chce to len čas.

V uchu sa ďalej často stretávame s bakteriálnymi či kvasinkovými infekciami.
To, o akú infekciu presne ide, nám povie mikroskopické vyšetrenie. Niekedy je nutné aj špeciálne vyšetrenie vzorky z ucha v laboratóriu, aby sme vedeli, akú terapiu je potrebné nasadiť.

V jarnom a letnom období sa veterinári pomerne často stretávajú s tkzv. osinami, kúskami ostrých tráv, ktoré môžu byť u psíka zapichnuté aj hlboko v uchu a tiež môžu vyvolávať intenzívne svrbenie. Je dôležité, čo najskôr osinu objaviť a z ucha ju šetrným spôsobom odstrániť.

Na vonkajšej strane ucha môže u psíka narobiť veľa problémov svrab. V tomto prípade sa však nejedná o svrab ušný, tento druh svrabu spôsobuje Sarcoptes scabei (zákožka svrabová), čo je svrab celotelový. Príznaky však môžu začínať na uchu. Psík má na vonkajšej strane ucha miesta s vypadanou srsťou, resp.vykúsanou, často, keď ucho psíka chytíte medzi prsty a pošúchate  nimi, psík sa začne škriabať nohou za uchom na príslušnej strane. Hovorí sa tomu z angličitiny pinal-pedal reflex. Často je prvým a niekedy aj jediným príznakom svrabu.


Pozor!!! Svrab je prenosný aj na človeka. Svrab je prenosný nielen na iných psov, ale aj na človeka. U človeka sa prejaví červenými vyrážkami najčastejšie na rukách a v oblasti brucha. S vyliečením sa psa, miznú aj príznaky u človeka. Liečba samotného svrabu trvá cca 2-3 mesiace, kým je psík úplne zdravý. Ušný svrab na človeka prenosný nie je!!!

2. Vykusovanie sa okolo konečníka (Problémy s paranálnymi vačkami)

Paranálne vačky nájdeme pod kožou v oblasti konečníka, sú dva. Keby sme si predstavili hodiny, nachádzajú sa na číslach 4 a 8. Sekrét z análnych vačkov slúži na značkovanie si prostredia. Štandardne sa vyprázdňujú pri kakaní psíka.

Malé plemená psov (trpasličí pudli, yorkshiry, čivavy, maltézsky psíkovia) majú často problémy s ich vyprázdňovaním. To sa prejavuje intenzívnym vykusovaním sa v okolí konečníka, vykusovaním si srsti v oblasti stehien, vozením sa po zadku (sánkovaním). Ak u Vašeho psíka tento problém nastane, je potrebné kontaktovať veterinárneho lekára, ktorý análne vačky vyprázdni a stanoví podľa konzistencie sekrétu vhodný interval na ich manuálne vyprázdňovanie.

Nepodceňujte tento problém, často sa stretávame s upchatými análnymi vačkami, či ich prasknutím. To sú stavy, ktoré sú pre zvieratko dosť bolestivé , je nutné častokrát ich liečiť aj antibiotikami. Je zbytočné nechať to zájsť až takto ďaleko.

3. Celotelové svrbenie

Príčin, prečo sa psík škriabe po celom tele je veľké množstvo. Asi medzi najčastejšie patria:
  • parazity (blchy, zákožky spôsobujúce svrab, cheyletiella, demodex)
  • alergie (alergie na niektoré zložky krmiva alebo rôzne druhy tráv)
  • kvasinkové infekcie
  • bakteriálne infekcie kože

Parazity

  • Blchy
Medzi základnú starostlivosť o psíka patrí nielen očkovanie, odčervenie, ale aj ochrana proti vonkajším parazitom, medzi ktoré patria aj blchy. Tie spôsobujú intenzívne svrbenie, sú veľmi rozšírené hlavne v mačacej populácii. Aj samotní psíkovia majú väčšinou blchy mačacie a verte, že popri množstve túlavých mačiek, s ktorými sa potýkajú nie je vôbec zložité, aby si doniesli blchy domov z bežnej prechádzky.

Prípravkov proti blchám je na našom trhu spústa, stačí sa len poradiť s veterinárom, ktorý prípravok bude pre Vášho psíka ten najvhodnejší. Sú dostať vo forme vodičiek, ktoré sa vylievajú na krk priamo na kožu psíka (Frontline, Advantix, Advocate, Exspot, Certifect, Duowin) alebo vo forme obojkov (Scalibor, Kiltix, Foresto). Vodičky vydržia 4-5 týždňov, obojky max. 8 mesiacov, záleží na konkrétnom výrobku. 
  • Svrab

Príznaky svrabu boli popísané pri ochorení uší.
  • Cheyletiellóza

Cheyletiella parasitivorax je kožný parazit, ktorý sa u psa prejavuje zvýšenou tvorbou lupín (šupín) po celom tele. Pes v podstate vyzerá ako človek, keď má typické lupiny. V angličtine sa tento parazit volá aj walking dandruff - pochodujúce lupiny, skutočne to aj tak vyzerá. U psa prítomnosť tohto parazita vyvoláva značné svrbenie. Diagnostika je pomerne jednoduchá, psovi sa pomocou lepiacej pásky zoberie vzorka z povrchu kože a parazit sa hľadá pod mikroskopom.

Cheyletiella je prenosná na človeka aj medzi psami navzájom. U človeka sa prejavuje červeným fľakmi, prípadne vyrážkami, príznaky miznú spolu s vyliečením psa.
  • Demodikóza

Ochorenie zvané demodikóza je u psov spôsobené parazitom, ktorý sa volá Demodex canis. Typické príznaky ochorenia sú miesta s vypadanou srsťou hlavne v oblasti okolo očí, môže to byť aj kdekoľvek v tvárovej oblasti alebo inde na tele. Na zistenie prítomnosti parazita je nutné urobiť kožný zoškrab a parazita hľadať priamo pod mikroskom. Demodikóza nie je primárne svrbivé kožné ochorenie, avšak neliečená, býva často komplikovaná sekundárnou bakteriálnou infekciou a tá môže spôsobovať výrazné svrbenie u psa.

Demodikóza nie je prenosná zo psa na človeka, doteraz sa tvrdilo, že nie je prenosná ani medzi psami navzájom, avšak podľa najnovších poznatkov sa táto možnosť v niektorých prípadoch a podľa druhu samotného Demodexa zvažuje.

Alergie

U psíkov poznáme dva základné druhy alergií:
  • alergia na kontaktné a vdychované alergény
  • alergia na krmivo
Alergie sa môžu vyskytnúť už u šteniat od veku 3 mesiacov . Najneskôr bývajú diagnostikované zhruba vo veku 3 rokov psíka. Či už alergia na krmivo (alergia na rôzne druhy mäsa, sóju...) alebo alergia na kontaktné a vdychované alergény (alergia na rôzne druhy tráv, roztočov...) sa prejavuje intenzívnym zvyčajne celotelovým svrbením. V dôsledku neustávajúceho svrbenia, sa pes začne intenzívne škriabať, čím si sám poškodí vrchnú ochranú vrstvu kože. Dochádza k nadmernému pomnoženiu sa baktérií a tým vznikajú aj zápalové zmeny na koži. 

Alergia tak isto ako u človeka ani u psa nie je liečiteľná, dá sa však diagnostikovať a následne zabrániť výrazným klinickým príznakom. Pri alergii na krmivo pes dostáva hypoalergénnu diétu, pri alergii na kontaktné a vdychované alergény je možné psíka desenzibilizovať  (znížiť citlivosť psíka na jednotlivé alergény, ktoré mu vadia).
Pre podrobnosti o diagnostike alergií  a následnom postupe sa prosím poraďte s veterinárnym lekárom.

Kvasinkové a bakteriálne infekcie

Tieto infekcie, ktoré sa prejavujú ako zápalové zmeny na koži, sa u psa vyskytujú málokedy ako primárny problém. Väčšina psíkov trpí parazitárnym, alergickým alebo endokrinným ochorením. Ak tieto primárne príčiny nie sú odhalené a liečené dostatočne skoro, u psa dochádza k pomnoženiu baktrérií alebo kvasiniek a k vzniku zápalovým zmien na koži, ktoré spôsobujú intenzívne svrbenie a nútia psa neustále sa škriabať. Ak sa už zápalové zmeny objavia, je dôležité ich liečiť aj spolu s liečbou primárneho ochorenia, ktoré celý problém spôsobilo.

4. Pes si vykusuje a líže labky

S týmto príznakom sa najčastejšie stretávame pri alergických kožných ochoreniach, ďalej pri kvasinkových alebo bakteriálnych zápaloch.

Psi s kožnými problémami patria medzi najčastejších pacientov veterinárov

Ochorenia kože sú veľmi rôznorodé, viacero ochorení môže vyzerať úplne rovnako a preto je veľmi dôležité pri príznakoch ako je škriabanie sa u psa, klásť veľký dôraz na diagnostiku samotného ochorenia, ktorá sa určite nezaobíde bez vyšetrenia niekoľkých vzoriek odobratých z kože. Len tak je mozné stanoviť správnu diagnózu a príslušné ochorenie úspešne liečiť a vyliečiť.

Ak má Vás psík akýkoľvek kožný problém, neváhajte a kontaktujte nás. Radi Vám ho pomôžeme vyriešiť. Špecializujeme sa na kožné choroby psov a mačiek.