Kvasinky u psa a mačky


 Kvasinkové infekcie kože a uší u  psov a mačiek patria spolu s bakteriálnymi infekciami medzi tie najčastejšie, s ktorými sa bežne stretávame v našej praxi. Sú to ochorenia spôsobené druhom Malassezia pachydermatis.

Čo to vlastne kvasinkové infekcie sú  a čím sú spôsobené ?

Kvasinky patria medzi hubovité organizmy, ktoré sa bežne nachádzajú v povrchovej vrstve kože – v epidermis u psov a mačiek. Medzi lokality, kde sa najčastejšie vyskytujú patrí : povrchová vrstva kože kdekoľvek na tele, zvukovody, povrchy slizníc (sliznica v ústnej dutine, sliznica konečníka), v análnych vačkoch a takisto vo vagíne u normálnych zdravých psov a mačiek. 

Existujú plemená, ktoré sú priamo predisponované ku kvasinkovým infekciám, čo znamená, že u týchto plemien sa kvasinky nachádzajú vo vyššom, niekedy až v extrémnom množstve a spôsobujú im aj klinicky zjavné kožné problémy. Medzi plemená s predispozíciou ku kvasinkovým infekciám patria:  west highland white teriér, baset, americký kokeršpaniel, shit-zu, anglický seter, malé a miniatúrne pudle, boxer, kavalier king charles španiel, austrálske a hodvábne teriéry, nemecký ovčiak a jazvečík.

Kde sa najčastejšie prejavujú kvasinkové infekcie ?

Keďže kvasinky majú veľmi radi teplo a vlhko, ich najvyšší výskyt je v lokalitách, kde nedochádza k dobrej ventilácii kože, ako sú uši, medziprstia, kožné záhyby na pyskoch a v okolí vulvy,  axily (podpazušia) a slabiny.

Ako sa prejavujú kvasinkové infekcie u psov a mačiek ?

Majitelia tých psov a mačiek, ktorí trpia kvasinkovými infekciami nás zvyčajne navštívia s tým, že ich pes alebo mačka si škriabe uši, majú tam veľa hnedého mazu, olizujú si labky, oblasť okolo zadku alebo majú rôzne kožné zmeny – nadmerne červená alebo čierna koža, mastná koža a srsť, srsť bez lesku, vypadaná srsť na predisponovaných miestach. Pazúre u postihnutých zvierat mávajú hnedooranžovú farbu.

U mačiek sa ochorenie môže prejavovať nadmerným šupinatením najmä v chrbtovej oblasti a mastnejšou srsťou. Ďalším príznakom je typický kvasinkový zápach, ktorý najviac cítiť, ak sú postihnuté zvukovody. Často je možné pozorovať aj nadmerné svrbenie, buď kvôli primárne inému alergickému ochoreniu alebo samotnej precitlivenosti  na kvasinky.

Ako zistiť, či zvieratko trpí kvasinkovou infekciou ?

V tomto prípade je určite nutné navštíviť veterinára, najlepšie takého, ktorý sa podrobne zaoberá kožnými problémami psov a mačiek, pretože kvasinkové infekcie sú väčšinou infekcie sekundárne. To znamená, že zvieratko často trpí nejakým iným kožným problémom a len v dôsledku toho, že tento primárny, hlavný kožný problém nie je riešený a trvá dlhšiu dobu, kvasinky sa skrátka len jednoducho pomnožia a sekundárna kvasinková infekcia je na svete.

Pri návšteve veterinára sa treba pripraviť nato, že bude nutné psovi alebo mačke zobrať nejaké kožné vzorky, netreba sa však báť, nejedná sa o nič veľmi invazívne, ide iba o kožný ster, zoškrab a otlačkové preparáty, kde sa na kožu zvieratka priloží (otlačí) podložné sklíčko alebo lepiaca páska, aby sa získali reprezentatívne vzorky, ktoré je možné potom špeciálnym farbivom zafarbiť a vyšetriť pod mikroskopom. Tam sa buď potvrdí alebo vylúči kvasinková infekcia. Kvasinky pod mikroskopom vyzerajú ako malé tmavoružové až fialové arašidy.

Liečba kvasinkových infekcií

Ak ide o kvasinkovú infekciu okalizovanú len vo zvukovode, v tomto prípade postačuje liečba lokálna vo forme ušných kvapiek, ktoré obsahujú účinnú látku proti kvasinkám (clotrimazol, mikonazol, nystatin). Ak ide o problém lokalizovaný niekde inde na tele, existujú rôzne spreje, krémy, roztoky, ktoré sa lokálne aplikujú. Generalizované infekcie, ktoré sú rozšírené po celom tele je nutné liečiť špeciálnymi roztokmi s účinnou látkou proti kvasinkám (napr. enilkonazol) alebo šampónmi s obsahom antimykotickej látky (enilkonazol, mikonazol, 4% chlórhexidín, síra, kys. octová, benzoylperoxid).

V niektorých prípadoch je však nutná aj celková terapia, čo znamená podávanie tabletiek účinných proti kvasinkám, tie obsahujú látky ako itrakonazol, flukonazol alebo terbinaíin.

V prípade, že sa potvrdí alergia na kvasinky, je  možná terapia aj vo forme desenzibilizácie, čo znamená, že zvieratku sa pichajú podkožne injekcie s kvasinkovým extraktom, ktoré organizmus učia, aby si na kvasinky zvykol a nereagoval na ne alergicky.

Prevencia kvasinkových infekcií

Ak má zvieratko akýkoľvek kožný problém, je dobré s návštevou veterinára neotálať a liečiť ho hneď v začiatkoch, tým sa často dá predísť sekundárnym kvasinkovým infekciám, ktoré sa zvyknú opakovať. U psov s nadmernými kožnými záhybmi je nutné dbať na ich pravidelné čistenie a dezinfekciu. Takisto je nutné, lokality ako medziprstia, po prechádzke kedy je vonku mokro, opláchnuť čistou vodou a utrieť do sucha, aby kvasinky nemali možnosť množiť sa tam.