Krv v moči u psa


Je to zápal močového mechúra, vážne ochorenie obličiek, smrteľná babezióza alebo otrava ? Prejde to samé alebo ide o vážny príznak ?

Močenie je jednou zo základných biologických potrieb nielen nás ľudí, ale aj našich zvieracích miláčikov, ktorým sa telo procesom filtrácie zbavuje nepotrebných a škodlivých látok. Je závislé od činnosti a stavu obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice. Keďže je to proces, ktorý psík vykonáva niekoľkokrát denne na prechádzke, môže nám močenie poskytnúť cenné informácie o zdravotnom stave našich štvornohých miláčikov a odhaliť počínajúce alebo už prebiehajúce ochorenie. Preto je dôležité sledovať farbu moču, frekvenciu močenia, jeho množstvo ako aj spôsob močenia. Jeden z najčastejších príznakov, ktorý si môžeme všimnúť je krv v moči. Nižšie sú popísané najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia, ktoré sa prejavujú prítomnosťou krvi v moči psa.

1. Zápaly močového aparátu

Sú spôsobené hlavne baktériami, ale významnú úlohu pri vzniku zápalu akejkoľvek časti močového traktu
(či už močového mechúra, močovej  trubice, močovodov alebo obličiek) hrajú obranné mechanizmy zvieraťa. Normálne mikcia je jedným z najdôležitejších prirodzených obranných mechanizmov, ktoré pomáhajú chrániť aočový trakt pred infekciou. Je závislá na frekvencii močenia, úplnosti vymočenia psíka ako aj na rýchlosti tvorby a toku moču.

Predispozíciou k zápalom močového traktu, môže byť u psíkov chovaných v bytoch, dlhšie zadržovanie moču v dôsledku dlhých periód medzi venčením. Preto je dôležité dbať na časté cca (3-4x/deň) pravidelné venčenie psa.

Okrem krvi v moči majiteľ môže pozorovať kňučanie pri močení, močenie menšieho množstva moču viackrát počas prechádzky, nepokoj psíka, smútok, ale aj pocikávanie.

Pri spozorovaní akéhokoľvek z týchto príznakov by mal majiteľ vyhľadať odbornú pomoc veterinárneho lekára, aby psíkovi vrátil plnohodnotný spôsob života a zamedzil ďalším komplikáciám hroziacim pri neliečenom zápale močového traktu.

Najdôležitejšie je vyšetriť moč psa. Toto vyšetrenie nám dá predstavu o závažnosti situácie a pômože nastaviť vhodnú terapiu  či už pomocou antibiotík, ale aj ďalších nie menej významných pomocných látok pre uzdravenie Vášho miláčika.

2. Ochorenia prostaty

Prostata je prídatná pohlavná žľaza nachádzajúca sa za krčkom močového mechúra a slúži k tvorbe sekrétu, ktorý obsahuje látky na výživu a pohyb spermií.

Ochorením prostaty môžu byť postihnuté všetky plemená psov hlavne vo vyššom veku, ale častejší výskyt je pri psíkoch veľkých plemien nad 5 rokov veku.

Najčastejším ochorením je benígna hyperplázia prostaty - je to zväčšenie prostaty vplyvom hormonálneho pôsobenia. Následkom zväčšenej prostaty mávajú psy problémy s vyprázdňovaním stolice, keďže zväčšená prostata im tlačí na hrubé črevo a tým zhoršuje bežné vyprázdňovanie sa psa. Pes si môže veľmi dlho hľadať miesto na vyprázdnenie, ktoré môže byť pre neho aj značne bolestivé, často môžeme spozorovať aj krv v moči, odkvapkávanie krvi na podlahu alebo výtok z močovej trubice. Psík sa cíti nekomfortne, je nepokojný a bolestivý.

Ďalším problémom bývajú prostatické cysty. Sú to dutinky naplnené tekutinou, ktoré vznikajú vplyvom hormónov alebo ako súčasť benígnej hyperplázie prostaty, popisujeme 3 druhy cyst.

Zápal prostaty často prebieha so zápalom močového mechúra. Pri akútnom zápale prostaty môžeme u psa pozorovať krívanie na obe zadné končatiny, chôdzu s naširoko roztiahnutými končatinami, pes je apatický, smutný, nemá chuť do jedla, môže mať vysokú horúčku.

Všetky ochorenia prostaty môžu mať podobné príznaky a často sa môžu vyskytovať spolu so zápalmi močového ústrojenstva, preto je dôležité, aby veterinárny lekár urobil potrebné vyšetrenia, ako napríklad vyšetrenie moču indikačným papierikom, podrobné vyšetrenie moču pod mikroskopom, sonografické alebo rentgenologické vyšetrenie.

Nádorové ochorenie prostaty (adenokarcinom) je to najzávažnejšie ochorenie prostaty. Tieto nádory zvyknú často tvoriť metastázy v pľúcach.

Terapia ochorení prostaty u psa

Ak veterinár zistí, že Váš psík má zväčšenú prostatu, vďaka ktorej má zdravotné problémy, navrhne vám opatrenia, ktoré vedú k postupnému zmnešeniu prostaty. Na terapiu sa používajú buď hormonálne lieky alebo sa psík kastruje. Kastráciu môžeme urobiť chirurgicky, teda natrvalo odstrániť semenníky pri celkovej anestézii psa alebo pomocou chemickej kastrácie vo forme podkožného implantátu, ktorý obsahuje hormón pôsobiaci na funkciu pohlavného ústrojenstva. Aplikácia takéhoto implantátu je bezbolestná, rýchla a jeho účinok pretrváva cca 6 mesiacov.

3. Močové kamene

Močové kamene sa môžu tvoriť v močovom mechúri, močovej trubici alebo aj priamo v obličkách.
Existujú viaceré druhy podľa ich zloženia: struvity, kalcium oxaláty, uráty, cystinové.

Príznaky u psa, ktoý má močové kamen,e závisia od ich lokalizácie ako aj od pohlavia, pri psoch môže dôjsť k upchaniu močovej trubice s následným rýchlym zhoršovaním zdravotného stavu.

Príznaky u psa, ktorý má močové kamene

Majiteľ môže zazanamenať močenie malým prúdom alebo po kvapkách s prejavmi bolestivosti, krv v moči nechutenstvo, smútok a bolestivé prejavy.

Prítomnosť močových kameňov sa zisťuje sonografickým alebo rentgenologickým vyšetrením v kombinácii s vyšetrením moču. Na základe týchto vyšetrení sa volí postup liečby. Niektoré typy kameňov je možné rozpustiť dlhdodobým podávaním vhodnej diéty, iné je nutné chirurgicky odstrániť.

4. Babezióza u psa

Babesia je krvný parazit, ktorý napadá a rozbíja červené krvinky, je prenášaný kliešťami. Prejavy ochorenia začínajú nechutenstvom, vysokou horúčkou, celkovou slabosťou, psík je smutný, jeho moč máva tmavohnedú farbu pripomínajúcu motorový olej alebo coca colu. Pri podozrení na babeziózu je potrebné bezodkladne vyhľadať veterinára a čo najskôr začať liečbu.

Pozor !!! Ochorenie je pri vážnom priebehu a veľmi neskorej diagnóze smrteľné !

5. Otrava rodenticídmi

Rodenticídy sú látky primárne určené na hubenie hlodavcov, vyvolávajú ťažké poruchy zrážanlivosti krvi.
K otravám dochádza po zožratí toxickej nástrahy alebo otráveného hlodavca. Príznaky začínajú celkovou slabosťou, nechutenstvom, objavuje sa krvavá stolica, krv v moči, tvoria sa krvácaniny na slizniciach a v podkoží. Pri podozrení, že Váš psík zjedol alebo mohol zjesť otravu na potkany treba bezodkladne vyhľadať veterinárneho lekára. Doporučuje sa  vyšetrenie krvi, vitamín K, transfúzia krvi.