Keď si mačka škriabe uši alebo ušný svrab u mačiek


Veľmi často sa v našej ambulancii stretávame so situáciou, že majitelia, ktorí majú doma nové malé zlaté mačiatko, s ním k nám prídu na preventívnu prehliadku, aby vedeli, či je zdravé. Mačiatko častokrát nájdu vonku na ulici alebo sa rozhodnú poskytnúť domov mačiatku z útulku.

Preventívna prehliadka, okrem iného, spočíva aj v skontrolovaní ušiek u takéhoto mačiatka, kde veľmi často nachádzame tkzv. ušný svrab. Niektorí majitelia sa aj sťažujú nato, že mačiatko si stále škriabe uši, niektoré majú dokonca krvavé chrasty okolo uší alebo vidno, že majú niečo hnedočierne v uchu, čo tam asi nepatrí.
Práve ušný svrab je najčastejšou príčinou, prečo si mačiatka, ale môžu to byť samozrejme aj dospelé mačky, škriabu neustále uši a trasú hlavou.

Ušný svrab je ochorenie spôsobené parazitom, ktorý sa volá Otodectes cynotis. Toto ochorenie je žial veľmi prenosné medzi psami a mačkami navzájom. Šíri sa blízkym kontaktom, v podstate, ak má parazit správnu príležitosť, prelezie si bez problémov z jedného ucha do druhého a problém u ďalšieho zvieratka je na svete. Vyskytuje sa u psov, mačiek, líšok a fretiek.

Životný cyklus tohto parazita od vajíčka po ďalšie vyliahnuté vajíčko je 21 dní. Žije vo vonkajšom zvukovode, kde sa živí epiteliami a sekrétmi, nepotrebuje ku svojmu životu cicať krv na rozdiel od iných parazitov. U mačky sa môže v jednom uchu nachádzať až 1000 kusov týchto roztočov, u psa to býva výrazne menšie množstvo.

Zvukovod býva plný hnedočierneho sektétu skôr drobivého charakteru, vyzerá to podobne ako kávová usadlina.
Ak je infikovaná len jedna mačka v domácnosti a majiteľ má zvierat viac, veľmi rýchlo dochádza k rozšíreniu ochorenia na všetky zvieratá. U mačiek je možné parazita nájsť aj na srsti mimo zvukovodu, pretože mačky veľmi radi ležia s hlavou stočenou k hrudníku a v momente, ako takto oddychujú si parazit pekne krásne vylezie von zo zvukovodu a dostane sa aj ďalej na iné miesta v srsti.

Ako zistíme, že zvieratko má ušný svrab ?

Diagnostika je veľmi jednoduchá, skúsený veterinár to pozná už podľa jednoduchého pohľadu do ucha. Bežne sa ochorenie však diagnostikuje otoskopicky (ucho sa vyšetruje prístrojom, ktorý sa volá otoskop) a vyšetrením vzorky odobratej zo zvukovodu pod mikroskopom, kde nachádzame priamo už živé parazity.

Liečba ušného svrabu

Liečbu ochorenia nie je dobré zanedbávať, pretože pri neliečenom ušnom svrabe môžu vznikať ďalšie zbytočné komplikácie ako chronický zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal stredného ucha, ruptúra (prasknutie) ušného bubienku, čo veľmi komplikuje a predražuje liečbu takto postihnutého zvieratka.

Existuje mnoho prípravkov, ktoré veľmi dobre a efektívne fungujú proti ušnému svrabu. Všetky lieky však majú šancu fungovať až vtedy, pokiaľ sú uši pravidelne, najlepšie odborne, veterinárom, čistené. Je nutné odstraňovať nánosy hnedočierneho sekrétu (charakteru kávovej usadeniny) za pomoci ušných roztokov, ktoré rozpúšťajú ušný maz a následne uši aj manuálne vyčistiť. Žiadna terapia totiž nebude fungovať, pokiaľ budú uši plné množstva mazu.

Terapiu používame lokálnu aj celkovú. Lokálna terapia znamená, že do ucha aplikujeme kvapky alebo gél s účinnými látkami proti ušnému svrabu. Frekvencia aplikácie závisí od použitého prípravku 1x/deň – 1x/týždeň. Takisto používame aj liečbu celkovú, ide o tkzv. spot-on roztoky (napr. Advocate, Stronghold), ktoré sa vylejú za krk priamo na kožu zvieratka. Kým sa mačka úplne vylieči, môže to trvať aj 2 mesiace.

Prevencia ušného svrabu

Ak je postihnuté jedno zvieratko v domácnosti a zvieratiek je tam viac, hoci sa aj zdá, že ostatné problém nemajú, mali by sa ideálne liečiť všetky. Ušný svrab môžu mať aj tie, ktoré ešte nemajú rozvinuté klinické príznaky. Vyhnete sa tým ďalšiemu šíreniu ochorenia a skrátite celkovú dobu liečby.

Ak máte mačku, ktorá žije vonku, je vhodné dávať jej preventívne 1x/mesiac prípravok Stronghold alebo Advocate, len tým zabránite opakovanej infekcii.

V prípade podozrenia na ušný svrab u Vašeho zvieratka, nás kľudne navštívte, radi Vám pomôžeme.