Čo prenášajú kliešte u psov a mačiek ?
Blíži sa jar a tým aj sezóna kliešťov. Prečo je dôležité chrániť svojich zvieracích miláčikov pred kliešťami ? Sú v skutočnosti kliešte také nebezpečné pre psov a mačky ?
Kliešte, resp. infekcie, ktoré prenášajú, sú postrachom ľudí aj zvierat. Spolu s globálnym otepľovaním a klimatickými zmenami sa u nás v posledných rokoch objavujú aj infekcie prenášané kliešťami, ktoré sa doteraz vyskytovali len v teplejších pásmach. Akých infekcií u psov a mačiek sa v našich podmienkach vlastne obávať ?
Na Slovensku žijú prevažne kliešte z rodu Ixodes a Dermacentor.
![]() |
![]() |
Ixodes ricinus (Kliešť obyčajný) | Dermacentor (Pijak) |
Aké ochorenia vlastne kliešte prenášajú ?
Oba tieto druhy kliešťov môžu prenášať závažné bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza), ktoré sú nebezpečné pre psov a mačky.Kedy je hlavná sezóna kliešťov ?
Najvyšší výskyt kliešťov je v období od konca marca do konca októbra, kedy je teplota prostredia minimálne 5-7 °C.Ako dlho musí byť prisatý kliešť, aby mohol preniesť ochorenie ?
Nato, aby kliešť preniesol ktorékoľvek zo spomínaných infekčných ochorení, musí byť prisatý minimálne24 h. Nie je vôbec výnimkou, ak kliešť prenesie na svojho hostiteľa aj niekoľko infekčných ochorení naraz. Čo sa týka množstva infikovaných kliešťov jednotlivými ochoreniami, u niektorých je percento pomerne vysoké, napr. boreliózou je na Slovensku infikovaných 7-80% kliešťov, čo však neznamená, že každé zviera či človek aj skutočne na boreliózu ochorejú. Veľa záleží na imunitnom systéme človeka či zvieratka. Mačky sú voči borelióze dostatočne odolné a ochorenie sa u nich skoro nikdy neprejavuje zdravotnými problémami.
Ochorenia prenášané kliešťami, ktoré sú nebezpečné pre psy a mačky
- Borelióza - je to bakteriálne ochorenie, spôsobené spirochétou (baktériou), ktoré prenášajú kliešte z rodu Ixodes. Od prisatí sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia uplynú väčšinou 2-3 týždne.
- Babezióza – je to parazitárne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte z rodu Dermacentor + Ixodes.
krv v moči (resp. moč psa má až farbu motorového oleja), apatia, nechutenstvo, sliznice psa (spojivky a ďasná) sú biele, niekedy žlté, psík je veľmi slabý. Takisto môže neskôr dochádzať k poškodeniu pečene a obličiek. Pri akútnom ochorení, ak nie je liečba nasadená dostatočne skoro, dochádza veľmi často k úhynu.
- Anaplazmóza – bakteriálne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte z rodu Ixodes. Na území Slovenska je 0-10% kliešťov infikovaných spomínanou baktériou. Ochorenie sa prejaví najskôr týždeň po infekcii. Anaplazmy napádajú biele krvinky alebo krvné doštičky.
(z konečníka, z nosa atď.)
- Ehrlichióza – bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami z rodu Rhipicephalus a Dermacentor.
- Mykoplazmóza (hemoplazmóza) – predtým sa ochorenie volalo Hemobartonelóza. Môžu ho prenášať kliešte aj blchy. Vyskytuje sa častejšie u mačiek ako u psov. U mačiek je častý výskyt hlavne u tých, ktoré trpia tkzv. mačacou leukémiou alebo imunodeficienciou (vírusovými ochoreniami mačiek). U psov sa toto ochorenia vyskytuje pomerne zriedka. U mačiek je možný prenos aj z dospelých mačiek na mačiatká cez placentu.
Toto sú všetky najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia psov a mačiek prenášané kliešťami na Slovensku.
Ochorenia sa môžu objaviť ako v akútnej forme s vážnymi príznakmi, tak aj vo forme chronickej, čiže dané baktérie alebo paraziti sa nachádzajú v organizme zvieratka, ale problémy spôsobia až pri oslabení imunitného systému.
Diagnostika kliešťami prenášaných infekčných ochorení
Diagnostika ochorení nie je vždy jednoduchá. Ochorenia sa zisťujú vyšetrením krvi, kde u niektorých sa dá v krvnom nátere nájsť priamo baktéria alebo parazit, ktorá infekciu spôsobila. Takisto sa robia sérologické vyšetrenia, kde sa zisťujú hladiny protilátok proti jednotlivým ochoreniam a PCR vyšetrenia, kedy je možné z krvi zistiť prítomnosť DNA danej baktérie či parazita. Častokrát je nutné kombinovať viacero vyšetrení, aby sa potvrdila alebo vylúčila infekcia.Liečba
Liečba je prevažne antibiotická, používajú sa antibiotiká ako doxycyklín, azitromycín, enrofloxacín, klindamycín alebo u babeziózy spôsobenej niektorými druhmi babézií látka zvaná imidocarb.Po prekonaní klinických príznakov infekcie často parazit, či baktéria ostáva v tele zvieratka a pri oslabení imunitného systému alebo pri novom napadnutí infikovaným kliešťom môže dôjsť opätovne k príznakom ochorenia.