Zapálené oči a výtok z očí u mačky


Najbežnejším ochorením očí, ktoré sa u mačiek vyskytuje je konjunktivitída, čiže zápal spojiviek.

Príznaky zápalu spojiviek u mačiek sú:
  • škúlenie, privieranie viečok
  • červené a opuchnuté spojivky
  • priesvitný alebo hnisavý výtok z jedného alebo oboch očí
  • oči celé zalepené hnisom (hlavne u mačiatok)
  • svrbenie očí (prejavuje sa otieraním labky o oko, prípadne šúchaním hlavy o zem)
Konjunktivitídu u mačiek môže najčastešie spôsobovať - mačací herpesvírus FHV-1 alebo niektorá z nasledujúcich dvoch baktérií - Chlamydophila či Mycoplazma.

K infekcii dochádza priamym kontakkom medzi mačkami infikovanými sekrétmi z očí alebo kontaminovanými predmetmi, prípadne menej častejšie kvapôčkovou infekciou.

Mačací herpesvírus

Mačiatka sa nakazia buď od matky alebo vonku od iných mačiek. Herpervírus u malých mačiatok vyvoláva príznaky ako sú hnisavý výtok väčšinou z oboch očí, oči až zalepené hnisom, vo vážnejších prípadoch až tkzv. dendritické vredy na rohovke. Medzi príznaky infekcie mačacím herpesvirom patrí aj kýchanie, ktoré sa objavuje zvyčajne skôr ako zápal spojiviek, môže sa objaviť aj zvýšená teplota, hlavne ak je prítomná sekundárna bakteriálna infekcia, celkové neprospievanie mačiatka, nepriberanie na hmotnosti.

Liečba herpesvírusovej infekcie

Ak je výtok z očí hnisavý, dôležité je podávať do očí niekoľkokrát denne antibiotické kvapky alebo mastičku, ktorú predpíše veterinárny lekár. V niektorých prípadoch sa podávajú lokálne alebo celkovo aj antivirotiká. Pri vzniku vredov na rohovke, je niekedy nutná aj chirurgická terapia.

Ako doplnková terapia sa podáva L-lyzín, čo je aminokyselina, ktoré bráni množeniu herpesvírusu v organizme mačky. Podáva sa dlhodobo vo forme pasty, ktorá sa primiešava do jedla.

Žial herpesvírus nie je možné vyliečiť, dajú sa iba kontrolovať a liečiť klinické príznaky ochorenia. Mačky, ktoré majú v tele herpesvírus sa počas života potýkajú so stavom, kedy sú absolútne bez akýchkoľvek príznakov a takisto so stavmi, kedy sa u nich prejavujú opakované zápaly spojiviek či ochorenia dýchacích ciest. Ak chceme znížiť prejavy ochorenia, je vhodné dať mačku proti herpesviru zaočkovať.
Očkovanie sa robí od 8-9 týždňa veku mačiatka.
Mačací herpervírus nie je prenosný na ľudí, je to druhovo špecifický vírus.

Chlamydophila felis a Mycoplazma

Toto sú ďalšie dve baktérie, ktoré môžu spôsobovať zápal spojiviek u mačiek alebo problémy dýchacieho aparátu.  Na liečbu sa používajú lokálne antibiotiká do očí vo forme kvapiek alebo mastičiek, ktoré sa musia aplikovať niekoľkokrát denne. Zatiaľčo čo herpevírus častejšie postihuje obe oči naraz, pri infekcii Mycoplazmou alebo Chlamydophilou infekcia postihuje najskôr jedno oko a až o niekoľko dní druhé. Pri celkových príznakov alebo opakovaných infekciách očí sa doporučuje aj celkové podávanie antibiotík - doxycyklín po dobu min. 3 troch týždňov alebo azitromycín po dobu min. jedného týždňa.
Takisto sa jedná o baktérie, ktoré nie sú prenosné na ľudí, sú druhovo špecifické pre mačky.

Diagnóza týchto cohrení sa stanovuje na základe špecifických klinických príznakov, takisto je možné urobiť aj výter zo spojivkového vaku za pomoci sterilného vatového tampónu a ten poslať na diagnostiku do laboratória.

Ak má Vaša mačka výtok z očí alebo si ich neustále otiera labkou, neváhajte a navštívte s ňou našu veterinárnu ambulnaciu, kde Vám radi pomôžeme.