F.A.Q.


Ako často je potrebné očkovať moje zvieratko?

To záleží od vakcinačnej  schémy výrobcu použitej vakcíny. Zvyčajne je tento interval 1x/rok.

A čo steniatka, prípadne mačiatka? Kedy sa očkujú prvýkrát  a ako často?

Šteniatka či mačiatka sa zvyčajne očkujú prvýkrát vo veku cca 8 týždňov, s následným preočkovaním o 2-4 týždne.  Ako posledné spravidla býva očkovanie proti besnote, ktoré sa vykonáva vo veku 3-6 mesiacov.

Okrem bežných infekčných ochorení a besnoty, proti čomu je ešte možné očkovať psy a mačky ?

Áno, u psíkov sa môžete stretnúť aj očkovaním proti lymskej borelióze, tkzv. kotercovému kašlu,
tetanu, babezióze.
Mačky je možné očkovať  aj proti chlamydióze či vírusovej leukémii mačiek.

Je očkovanie bezpečné? Môže sa po očkovaní môjmu zvieratku niečo stať ?

Po očkovaní sa najčastejšie môžete stretnúť s hrčkou či opuchom v mieste vpichu, nie je to však pravidlom, že by sa hrčka vyskytovala u každého očkovaného zvieratka.  Opuch zvyčajne nebýva bolestivý, vymizne aj bez ďalšieho ošetrenia. Jeho vstrebania môžete urýchliť teplými obkladmi.
Je možné sa stretnúť aj s vážnejšími reakciami, ktoré sa objavujú zvyčajne do 3 h po očkovaní, ako sú opuch v okolí očí, na papulke, celotelové svrbenie, občas sa môže vyskytnúť hnačka, zvracanie, malátnosť, zvýšená spavosť  najbližšie 2 dni po očkovaní.
Pri výskyte alergickej reakcie je potrebné navštíviť alebo kontaktovať veterinárneho lekára.

Je pri očkovaní dôležitý zdravotný stav zvieratka?

Áno, určite. Očkujú sa len klinicky zdravé zvieratá, bez príznakov infekčného či iného ochorenia.
U feniek, ktoré momentálne hárajú, odložte prosím očkovanie až na obdobie, keď dohárajú.

A ako je to s odčervením u zvierat?

Šteniatka či mačiatka sa prvýkrát odčervujú vo veku 2-3 týždňov. Odčervenie by sa malo opakovať každé 2-3 týždne až do dovŕšenia veku troch mesiacov. Potom je odporúčané dodržiavať interval 1x/3-4 mesiace. Ako alternatíva u dospelých zvierat slúži parazitologické vyšetrenie trusu a následné odčervenie až po prípadnom náleze vnútorných parazitov.
 
Počul/a som o čipovaní zvierat. Čo to vlastne je a načo je to dobré?

Čipovanie znamená zavedenie čipu (drobného telieska veľkosti asi 0,5 cm, ktoré obsahuje niečo ako čiarový kód) do podkožia na ľavej strane krku zvieratka. Čip sa zavádza pomocou aplikátora podobného injekčnej ihle.

Je čipovanie povinné?

V súčasnej dobe, nie.

Nebude čipovanie moje zvieratko bolieť?

Nemusíte sa báť, napriek tomu, že aplikátor na zavedenie mikročipu môže svojou veľkosťou na niektorých ľudí pôsobiť dosť hrôzostrašne, nebolí to o nič viac ako bežné očkovanie. Samotný čip nie je väčší ako 0,8 cm a dá sa nahmatať pod kožou zvieratka na ľavej strane krku.

Ako je to s cestovaním domácich zvierat? Postačuje očkovací preukaz a začipované zvieratko?

Ak sa chystáte so svojím psom, mačkou, fretkou za hranice Slov. republiky, na vycestovanie ste povinní opatriť mu tkzv. pas spoločenského zvieraťa. Pas Vám na počkanie vystaví poverený veterinárny lekár. Pas potom nahrádza dovtedy používaný očkovací preukaz. V pase sa okrem identifikačných údajov zvieratka, uvádzajú všetky vakcinácie, ošetrenie proti vonkajším a vnútorným parazitom , či klinické vyšetrenie zvieraťa pre cestou do zahraničia podľa požiadaviek krajiny, do ktorej cestujete.