Kožné choroby psov


Naša ambulancia sa špecializuje na kožné ochorenia, takže ak by Vaše zvieratko potrebovalo vyšetrenie kože, kľudne nás navštívte alebo si dohodnite termín vyšetrenia.

Kožné ochorenia psov patria medzi časté dôvody návštevy veterinára. Podobne ako u ľudí sú veľmi rôznorodé. S akými ochoreniami sa najčastejšie stretávame a ako sa prejavujú ? Niektoré kožné ochorenia sú len kozmetickými defektami psa, iné sú veľmi vážne až život ohrozujúce.

Kožné choroby bývajú často sprevádzané urputným svrbením, ktoré výrazne znepríjemňuje život psa aj jeho majiteľa. Často môže dochádzať k vzniku škaredých kožných zmien (fľaky, vyrážky, vriedky naplnené hnisom, chrasty). 

Ak sa kožné ochorenia neliečia hneď v začiatkoch, zvyknú sa nato nabalovať ďalšie a ďalšie ochorenia kože, liečba je o to komplikovanejšia a samozrejme aj finančne nákladnejšia. Netreba zabudnúť ani to, že mnohé ochorenia sú prenosné aj na ľudí, ktorí sú s chorými psami v kontakte (napr. cheyletiella, svrab, plesňové ochorenia).

Najčastejšie kožné ochorenia psov

1. Parazitárne ochorenia kože (blchy, svrab, vši, cheyletiela, demodex)

Príznakom prítomnosti parazitov je výrazné celotelové svrbenie, lupiny a zvýšené šupinatenie (u cheyletiel), čierne bodky (blšací trus), vypadávanie srsti (svrab, demodex).

Ak sa tieto ochorenia neliečia včas, zvyknú sa k nim pridať sekundárne bakteriálne alebo kvasinkové infekcie a problém je o dosť zložitejší. Preto je vždy lepšie vyhľadať veterinára už pri akýchkoľvek prvých podozrivých príznakoch.

Proti bežným parazitom ako sú blchy sa psi dajú chrániť spot-on roztokmi, ktoré sa vylievajú na kožu psa hneď za hlavu. Dôležité je účinne ošetriť aj búdu alebo pelech psa a podlahy v celej domácnosti, kde sa blchy vyskytli.

2. Plesňové ochorenia kože

Zvyčajne sú to ochorenia, ktoré nespôsobujú výrazné svrbenie psa, častejšie sa vyskytujú u mačiek ako u psov. U psov sa najčastejšie vyskytujú u plemena yorkšhírsky teriér (Microsporum canis) a plemien Jack Rusell teriér, foxteriér (Trichophyton mentagrophytes). Prejavujú sa hlavne okrúhlymi ložiskami s vypadanou srsťou a chrastami.

Diagnostikujú sa špeciálnym vyšetrením poškodených chlpov a chrást. Terapia týchto ochorení trvá zvyčajne cca 6 týždňov, liečia sa podávaním antimykotík (liekov proti plesniam v tabletkách) a kúpaním psa v antimykotických šampónoch.

Pozor, plesňové ochorenia kože sú prenosné na ľudí !!!!

3. Bakteriálne a kvasinkové infekcie kože

Vznikajú väčšinou pri neliečenom parazitárnom alebo alergickom ochorení kože, málokedy ako prvotný problém. Čiže pri ich liečbe sa treba zamerať aj na ochorenie, ktoré celú infekciu spôsobilo.

Na tele psa môžeme pozorovať červené fľaky, vyrážky, vriedky naplnené hnisom a chrasty. Pri dlhodobom neliečenom procese môže koža psa aj zčernať.

Aby veterinár zistil, či pes trpí takouto infekciou, musí psíkovi zobrať rôzne vzorky z kože a podrobne ich pod mikroskopom vyšetriť.

Terapia je zvyčajne lokálna (šampóny s účinnými zložkami proti baktériám a kvasinkám, prípadne celkovo aj antibiotiká a antimykotiká). Antibiotiká sa pri kožných ochoreniach berú vždy minimálne po dobu troch týždňov, resp. 7-10 dní po odoznení príznakov, inak hrozí riziko, že sa infekcia vráti.

4. Alergické ochorenia kože

Prejavujú sa u psov zhruba od veku troch mesiacov do veku cca 3 rokov. 

Prvým príznakom je u psa výrazné svrbenie, často aj bez kožných zmien. Ak sú kožné zmeny, najčastejšie sú postihnuté vnútorné strany uší, labky, spodná časť brucha, tieto miesta bývajú výrazne začervenalé. Pes môže byť alergický na rôzne druhy pelov, tráv, roztoče, na niektoré zložky potravy, prípadne na niektoré lieky či dokonca aj plastové misky, z ktorých je a pije.

Diagnostika alergie je pomerne náročný proces, u podozrenia na alergiu na niektorú zložku potravy sa robí eliminačná diéta, kedy sa psovi podáva po dobu 4-6 týždňov špeciálna hypoalergénna diéta, ktorá obsahuje len jeden zdroj proteínov a jeden zdroj sacharidov, ktoré pes dovtedy nikdy nejedol a podľa zmien na koži sa vyhodnocuje účinnosť diéty.

Pri podozrení na alergiu na prachové roztoče, pele a trávy je možné psíkovi urobiť kožný alergický test alebo vyšetrenie z krvi, pomocou ktorých sa zistí na čo presne je pes alergický a na základe výsledkov sa dajú psíkovi vyrobiť tkzv. desenzibilizačné roztoky. Tie pomáhajú znižovať citlivosť psa na alergény, čiže psíka netrápi neustále srvrbenie. O bližších podrobnostiach ohľadne diagnostiky a terapie alergií je dobré sa informovať priamo u veterinára.

Alergia nie je ochorenie, ktoré sa dá vyliečiť, dajú sa len minimalizovať klinické príznaky ochorenia a tým pádom zlepšiť aj komfort pacienta, ktorý dovtedy trpel neustálym svrbením kože.

5. Hormonálne ochorenia kože

Sú to ochorenia, ktoré u psov vyvolávajú aj celkové klinické príznaky, prejavy na koži sú len jedným z príznakov.

Ide o ochorenia, ktoré vznikajú z nedostatku (hypotyreóza) alebo z nadbytku niektorých hormónov (hyperadrenokorticizmus – Cushing, hyperestrogenizmus). Čo sa týka kožných prejavov, vyskytuje sa vypadávanie srsti hlavne v oblasti bokov (hypotyreóza, Cushing) alebo  aj krku (pri nadbytku estrogénov). Problémy na koži nebývajú svrbivé. Najčastejší výskyt je u stredne starých a starých psov.

Diagnostikujú sa podľa klinických príznakov (ospalosť psa, zvýšené  pitie a močenie atď.) a pomocou ďalších vyšetrení ako je ultrasonografia alebo špeciálnymi hormonálnymi funkčnými testami, kde sa zisťujú hladiny určitých hormónov.

Hormonálne ochorenia ako hypotyreóza a hyperadrenokotricizmus sa nedajú definitívne vyliečiť. Nutné je celoživotné podávanie liekov. Pri hyperestrogenizme (nadbytku estrogénov) je riešením kastrácia/sterilizácia psa. Po tomto zákroku vymiznú behom pár mesiacov aj kožné zmeny.

Kedy s kožným problémom navštíviť veterinára ?

  • ak Váš psík dostáva bežne prípravky proti blchám, kliešťom a napriek tomu u ňho badáte výrazné svrbenie
  • ak sa vyskytnú vyrážky alebo nejaké bizarné zmeny na koži psa
  • ak pes trpí aj celkovým príznakmi ako je zvýšené pitie, močenie, nadmerná únava atď. v spojitosti s jeho kožnými zmenami
Vždy je jednoduchšie aj finančne menej nákladnejšie liečiť ochorenie kože v jeho začiatkoch ako čakať, kým sa to skomplikuje ďalšími pridruženými ochoreniami alebo kým sa ochorenie prenesie aj na iných zvieracích obyvateľov Vašej domácnosti, prípadne u niektorých ochorení aj na majiteľov.

V prípade záujmu o kožné vyšetrenie Vášho psíka nás neváhajte kontaktovať, tieto vyšetrenia poskytujeme bežne u nás v ambulancii alebo aj priamo u Vás doma.