Vhodné krmivo pre psa a mačku


V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo krmív od rôznych výrobcov a s rozličným zložením. Niekedy je ťažkou úlohou vybrať si to vhodné krmivo pre svojho psa alebo mačku.

Čo by take správne krmivo pre psa a mačku malo obsahovať ?

Základné zložky každého krmiva sú:

  1. Bielkoviny – organizmus ich potrebuje kvôli budovaniu a udržiavaniu svalovej hmoty
  2. Uhľohydráty – dodávajú telu energiu a vlákninu pre správne trávenie
  3. Tuky – dodávajú organizmu 2x viac energie ako bielkoviny a uhľohydráty, samotnému jedlu dodávajú chuť a vôňu
  4. Vitamíny a minerály  - pre správne fungovanie všetkých orgánov a metabolických procesov v tele

Psie krmivo, či mačacie, nie je to jedno ?

Psy aj mačky patria k mäsožravcom. Mačky sú však striktní mäsožravci, čo znamená, že nemajú žiadne požiadavky na príjem sacharidov, ich organizmus je prispôsobený hlavne na spracovávanie proteínov, zatiaľ, čo psy majú sklony k všežravosti a s príjmom sacharidov nemajú problém.
Mačky teda potrebujú jednoznačne viac bielkovín v strave, aby ostali zdravé a mali stravu, ktorá im prospieva,

Krmivo pre mačky by ideálne malo obsahovať:

  • 50-60 % proteínov
  •  5-10 % uhľohydrátov
  • 30-50 % tuku
Základnou požiadavkou je, aby krmivo pre mačiatka malo min. 40% proteínov a pre dospelé mačky aspoň 34% proteínov.

Krmivo pre psov by malo obsahovať:

  • 20-30 % proteínov
  • 30-70 % uhľohydrátov
  • 10-15 % tuku
Základnou požiadavkou je, aby krmivo pre šteniatka malo min. 25 % proteínov a pre dospelých psov aspoň 20% proteínov.

Takže vidno, že potreba bielkovín pre psov a mačky je veľmi rozdielna, v zásade mačky potrebujú až 2x viac bielkovín, aby bola pre nich strava vyhovujúca.

Dôležitý taurín pre mačky

Bielkoviny, ktoré mačky aj psy prijímajú v strave sa skladajú z jednotlivých aminokyselín, ktoré v organizme zohrávajú dôležitú úlohu. Niektoré aminokyseliny si vie organizmus vyrobiť sám, ostatné musia byť prijímané v strave. Tie, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám a musia byť prijaté potravou, sa volajú esenciálne aminokyseliny. U psov je týchto tkzv. esenciálnych aminokyselín 10, u mačiek až 11.
Práve tou rozdielnou aminokyselinou je taurín. Zatiaľ, čo psy si ho vedia vyrobiť sami, mačky nie, musia ho prijať v potrave. Taurín sa nachádza len v orgánoch zvierat (srdce, obličky, pečeň). Ak by ho mačky neprijímali v strave, mali by problémy so srdcom (až zlyhanie srdca), mohli by oslepnúť, ohluchnúť, mať problémy s reprodukčnými orgánmi.

Dôležitý je takisto dostatok arginínu v krmive mačiek. Arginín je tiež esenciálna aminokyselina, ktorú mačky aj psy prijímajú v potrave. Psy sú však menej citliví na jeho nedostatok, na rozdiel od mačiek. Arginín zbavuje telo odpadových produktov, ktoré vznikajú pri spracovaní proteínov z potravy.

Onega 3 a 6 mastné kyseliny

Tuky obsahujú esenciálne mastné kyseliny a sú potrebné aj pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukov (vit. D, E, K, A). Tuky potrebujú mačky aj psy ako zdroj energie, pre zdravú kožu a srsť, silný imunutný systém a reprodukčné funkcie.

Omega 3 a omega 6 nenasýtene mastné kyseliny sú základné vo výžive psov a mačiek. Omega 3 mastné kyseliny sú dôležité pre svoje protizápalové účinky (výborné pre črevo, kĺby, kožu a obličky). Omega 6 mastné kyseliny sú dôležité pre srsť, kožu a reprodukčné orgány.

Medzi omega 6 nenasýtené mastné kyseliny patrí kyselina arachidonová a kyselina linoleová. Psy si vedia sami vyrobiť kys. arachidonovú z kyseliny linoleovej, ktorú prijmú potravou. Mačky však nie, tie to nedokážu. Tie musia kyselinu arachidonovú prijímať priamo v potrave.

Základné vitamíny v krmive

Vitamíny, ktoré krmivo obsahuje sa dajú rozdeliť na vitamíny rozpustné v tukoch (vit. D.E,K,A) a vitamíny rozpustné vo vode (vit. Skupiny B). Čo sa týka potreby vitamínov pre psov a mačky, tiež sú tam  určité a veľmi dôležité rozdiely.

Mačky si nedokážu sami vyrobiť vitamín A tak ako to vedia psi, ktorí si ho vyrábajú z beta karotenu. Mačky ho musia prijať v aktívnej forme v krmive. Vitamín A je veľmi dôležitý pre zrak, kožu a reprodukčné orgány.  Najviac vitamínu A je v pečeni, vajíčkach a rybách.

Z vitamínov skupiny B sú najdôležitejšie rozdiely pri vitamíne B1 (thiamín) a vitamíne B3 (niacín).

Mačky potrebujú až 5x viac vitamínu B1 vo svojej potrave. U mačiek pozor na prílišnú konzumáciu surových sladkovodných rýb, ktoré obsahujú enzým rozkladajúci thiamín. Nedostatok thiamínu u mačiek spôsobuje slabosť, únavu, poruchy chôdze, zraku, neurologické problémy, kómu až smrť.

Takisto ich potreba vitamínu B3 (niacín) v potrave je oveľa vyššia ako u psov. Psy si vedia časť niacínu vyrobiť aj sami, mačky veľmi nie, preto musí byť striktne a v správnom množstve prijatý potravou.
Vitamin  B3 je dôležitý pre ochranu kožu spolu s ostanými vitamínmi skupiny B.

Psie krmivo je pre psa, mačacie pre mačku

Toto sú najdôležitejšie rozdiely v zložení krmiva psov a mačiek. Jednoznačne z nich vyplýva, že pre mačku psie krmivo rozhodne nie je vohdné. Pri konzumácii psieho krmiva, sú ohrozené ochoreniami ako cukrovka, pankreatitída (kvôli veľkemu množstvu uhľohydrátov v krmive psa) a množstvo iných zložiek sa v krmive psa nachádza v oveľa menšom množstve ako mačky potrebujú, ba niektoré zložky úplne chýbajú.