Suprelorin - antikoncepcia pre psov, mačky a fretky


Viacero majiteľov zvierat nemá dobrý pocit z klasickej chirurgickej kastrácie ich domácich miláčikov. Buď im v tom bráni už len pomyslenie na to, že by ich zvieratko malo absolvovať anestéziu a následný chirurgický zákrok alebo sa boja možnej negatívnej zmeny správania svojho zvieratka po takomto úkone, ktorý je trvalý a nezvratný. Druhou skupinou sú majitelia chovných zvierat, ktorých majú v domácnosti niekoľko a potrebujú vyriešiť, ako dočasne zabrániť nežiadúcemu krytiu a gravidite vo svojom chove. Pre takýchto majiteľov môže byť vhodným riešením chemická kastrácia s použitím Suprelorinu (podkožného implantátu), ktorý spôsobuje dočasnú neplodnosť u psov, mačiek, kocúrov a fretiek.

Čo je to Suprelorin (chemická kastrácia) ?

Ide o implantát, ktorý sa aplikuje pod kožu psov, mačiek alebo fretiek, podobne ako mikročip na označovanie zvierat. Suprelorin obsahuje látku deslorelin (agonista GnRH), bráni tvorbe a uvolňovaniu hormónov (FSH – folikulostimulačného a LH – luteinizačného), ktoré majú vplyv na pohlavný aparát. Tým pádom sa u zvierat samčej populácie prestáva tvoriť testosterón, hormón, ktorý je zodpovedný za tvorbu spermií. Čiže jednoducho povedané, nie je testosterón -  nie sú spermie – pes, kocúr alebo samec fretky nemôžu splodiť potomstvo.

Ako dlho trvá účinok Suprelorinu ?

U psov Suprelorin začína fungovať cca 6 týždňov po jeho aplikácii (čiže toto obdobie je ešte dobré držať psa ďalej od hárajúcich feniek kvôli možnému riziku nakrytia feny) a funguje cca 6 mesiacov. Životachopnsoť spermií sa obnoví väčšinou do roka od jeho prvej aplikácie. Ak chceme, aby bol pes neplodný dlhšie obdobie, je nutné po 6 mesiacoch aplikáciu implantátu zopakovať. Suprelorin nie je potrebné chirugicky odstraňovať, účinná látka deslorelin sa z neho uvoľnuje postupne a implantát sa takisto v priebehu 6 mesiacoch u psov aj vstrebá.

U feniek jeho použitie nie je veľmi vhodné, vyvoláva do jedného týždňa po aplikácii háranie, ktoré môže byť sprevádzané zvýšeným krvácaním, neskorším vznikom cýst na vaječníkoch alebo zápalom maternice.

U kocúrov začína Suprelorin fungovať do 4 týždňov od aplikácie. Implantát u nich funguje po dobu
6 – 24 mesiacov.
Tvorba a počet spermií sa vracajú do normálu najneskôr do 5-6 mesiacov od ukončenia funkčnosti preparátu. U mačiek po aplikácii implantátu tiež dôjde k vyvolaniu ruje, ktorá býva plodná. Čiže v tejto dobe pozor, ak nechcete mať mačiatka, je potrebné mačku až do skončenia tejto prvej, Suprelorinom vyvolanej, ruje oddeliť od kocúra. Po nej je už mačka tiež dočasne neplodná až do skončenia účinnosti preparátu.

Čo sa fretiek týka, je použitie Suprelorinu vhodné jak u samcov, tak  u samíc. Pri klasickej chrirurgickej kastrácii, u fretiek vzniká riziko hyperadrenocorticizmu (endokrinného ochorenia). Toto ochorenie vzniká v dôsledku nadbytku glukokortikoidov. U fretiek začína Suprelorin fungovať po 5-14 týždňoch od aplikácie a funguje po dobu cca 16 mesiacov.

Bude môj pes alebo kocúr mať chuť sa naďalej páriť ?

Kedže sa znižuje tvorba testosterónu v organizme, snižuje sa aj libido (chuť sa páriť), avšak úplne nevymizne.
To znamená, že ak je takýto pes alebo kocúr v blízkosti samice, chuť mať môže, ale šanca splodiť potomstvo je vylúčená.

Je použitie Suprelorinu vhodné aj u pohlavne nedospelých jedincov ?

Suprelorin sa používa iba u pohlavne dospelých zvierat.

Suprelorin sa najčastejšie využíva:

  • ak sa majiteľ bojí chirurgického zákroku u svojho zvieratka
  • ak je žiadúca iba dočasná neplodnosť (hlavne u chovných zvierat)
  • ak sa majiteľ bojí zmeny správania po klasickej kastrácii a chce vedieť pred definitívnym rozhodnutím o tomto zákroku, aké to bude mať následky na jeho psovi ohľadom správania
  • ak je u psa nutná kastrácia zo zdravotných dôvodov (napr. benígna hyperplazia prostaty), ale psík vzhľadom na svoj vek alebo iné ochorenia (napr. ochorenie srdca) nemôže podstúpiť anestéziu
 Do budúcnosti sa javí vhodné využitie Suprelorinu aj pri močovej inkotinencii u feniek, ktorá vznikla v dôsledku sterilizácie.