Pes si šúcha a olizuje zadok


Keď si pes šúcha zadok (sánkuje sa po zadku) a olizuje si ho, s najvyššou pravdepodobnosťou má problém s paranálnymi vačkami. Na problémy s paranálnymi vačkami trpí 3 – 5 % malých zvierat, prevažne psov. U mačiek sa tieto problémy vyskytujú ojedinele.

Čo sú to paranálne vačky a kde ich nájdeme ?

Paranálne vačky (simus paranales) sa nachádzajú pod kožou v okolí konečníka, sú 2, keby ste si predstavili hodinové ručičky, nachádzajú sa po stranách análneho otvoru na ručičkách číslic 4 a 8. Paranálne vačky obsahujú zvyčajne svetlohnedý riedky výrazne páchnuci sekrét, k čiastočnému vyprázdneniu paranálnych vačkov dochádza pri bežnom kakaní. Za určitých okolností môže dochádzať k preplneniu paranálnych vačkov a tým vznikajú aj klinické príznaky ochorenia.

Akí psi mávajú najčastejšie problémy s paranálnymi vačkami ?

Najčastejšie sú postihnuté malé (trpaslíčí pudel, čivava, kavalier King Charles španiel, maltézsky psík, jack russel teriér) a stredné plemená psov do 15 kg.

Príznaky ochorenia:

  1. Svrbenie v oblasti okolo konečníka
  2. Sánkovanie (šúchanie si zadku)
  3. Olizovanie zadku
  4. Vykusovanie sa v okolí konečníka a v oblasti stehien
  5. Okusovanie chvosta
  6. Nekľud

Priamo v oblasti análnych vačkov je možné pozorovať:

  •   Začervenanie
  •   Zdurenie
  •   Bolestivosť pri dotyku v akútnych stavoch

Typy problémov s paranálnymi vačkami:

  1. Preplnenie paranálnych vačkov  - obsah zvyčajne stačí vytlačiť. Veterinár podľa konzistencie a farby obsahu vačkov určí vhodný interval na ich manuálne vyprázdňovanie.
     
  2. Akútna infekcia – zvyčajne ide o jednostranný proces. Postihnutý paranálny vačok je zdurený, začervenalý, bolestivý, v dôsledku upchatia jeho vývodu môže dôjsť až prasknutiu paranálneho vačku na povrch. Sekrét je žltozelený, často s prímesou vločiek hnisu, prípadne krvi.
     
  3. Chronická infekcia – ide o dlhodobý problém, kde sa striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia stavu.
     
  4. Nádory paranálnych vačkov – väčšinou ide o jednostranný proces, viditeľmé je výrazné zdurenie postihnutej oblasti, sekrét je krvavý. Častejšie sa vyskytujú u zvierat samičieho pohlavia v strednom až vyššom veku.

Liečba

Akýkoľvek problém s paranálnymi vačkami musí riešiť veterinárny lekár. Vačky je nutné najskôr úplne vyprázdniť, pri zápalovým stavoch vypláchnuť dezinfekčným roztokom, priamo do vačkov aplikovať masť s obsahom antibiotík a protizápalových látok. Výplachy je nutné robiť opakovane. Pre psa môžu byť zápalové stavy na paranálnych vačkoch tak bolestivé, že zákrok je niekedy nutné vykonať v sedácii, prípadne celkovej anestézii. Nádorové procesy paranálnych vačkov sa riešia chirurgicky.

Prevencia

Akonáhle si všimnete, že by Váš pes venoval zvýšenú pozornosť svojmu zadku, sánkoval sa, začal sa výrazne okusovať v oblasti konečníka, je vhodné kontaktovať veterinárneho lekára.

Ak si myslíte, že sa tento problém môže týkať aj Vášho psíka či mačky, neváhajte a kontaktujte nás, radi Vášmu zvieratku pomôžeme.