Pes a čokoláda


Čokoláda a pes. Pochúťka či jed?
 

Určite ste sa už ocitli v nasledovnej situácii: vychutnávate si chvíľku oddychu a popritom si pochutnávate na sladkej či horkej pochúťke – čokoláde. Váš štvornohý miláčik, áno hovoríme o Vašom psíkovi, sa rozhodol, že predsa niečo také dobré, teda aspoň vy sa pritom tak slastne tvárite, si predsa nemôže nechať ujsť. Pribehne za Vami, sadne si a hodí na Vás klasický prosebný pohľad a najbližšie minúty sa nechystá ani náhodou spustiť oči z Vašej čokolády. A vy začnete rozmýšľať, dať mu kúsok či nie? Predtým, ako prídete k rozhodnutiu by sme Vás radi varovali.

Otrava čokoládou u psa
 

Čokoláda do psieho jedálnička určite nepatrí. Nejde o to, že by ste sa museli báť o štíhlu líniu Vášho psíka, tú by malý kúsok tejto dobroty určite nepokazil, problém je skôr v tom, že čokoláda je pre psa toxická. Obsahuje totiž metylxantíny, hlavne theobromín a v menšej miere kofeín, ktoré sú zodpovedné za príznaky takejto otravy. Záleží samozrejme na požitom množstve a hmotnosti psíka.

Tu uvádzame produkty s vysokou koncentráciou metylxantínov:

Kakaové bôby                                              14,53 mg/g
Čokoláda na varenie                                   16,00  mg/g 
Polosladká čokoláda                                     9,00 mg/g
Mliečna čokoláda                                          2,00 mg/g
Horúca čokoláda                                            0,4 mg/g
Biela čokoláda                                                 0,05 mg/g

Minimálna dávka kofeínu a theobromínu, ktorá je pre psov smrteľná je 100-200 mg/kg. Potenciálne smrteľná dávka je 7,0 g čokolády na varenie alebo 60 g mliečnej čokolády na kilo živej váhy. Priemerná koncentrácia theobromínu v mliečnej čokoláde je 154 mg/100 g, v horkej čokoláde asi 528 mg/100 g a v čokoláde na varenie zhruba 1365 mg/100 g. Z toho vyplýva, že nie je nič horšie ako keď sa psík pustí s chuťou do tabuľky čokolády na varenie, keďže riziko otravy je 10x vyššie ako u čokolády mliečnej. Mierne príznaky intoxikácie theobromínom a kofeínom se vyskytujú už pri dávke 20 mg/kg ž.hm., horšie príznaky pri dávke 40–50 mg/kg ž.hm. a kŕče se objavujú pri dávke 60 mg/kg ž.hm.

Hnačka a zvracanie sú prvé príznaky otravy čokoládou
 

Možné príznaky intoxikácie čokoládou u psa sa objavujú do 6 – 12 hodín od jej konzumácie.
Medzi prvé príznaky patrí hnačka a zvracanie, ktoré sa objavujú do 2-4 hodín po skonzumovaní čokolády. Potom sa objavuje hyperaktivita, nadmerné pitie a močenie, tachykardia (zrýchlená srdečná činnosť). Neskôr dochádza aj k zrýchlenému dýchaniu, zvyšuje sa krvný tlak, objavuje sa cyanóza (namodralá farba slizníc).
V poslednom štádiu nastupuje svalová stuhlosť, hypertermia, nepravidelná činnosť srdca, kŕče. Tieto pokročilé príznaky vedú k zlyhaniu srdca, slabosti, kóme a nasleduje smrť. Smrť nastáva zvyčajne do 12-36 hodín po požití toxického množstvo čokolády či čokoládového produktu.

Opatrenia pri podozrení na otravu
 

U psíka, u ktorého zistíme požitie toxického množstva čokolády, je nutné urobiť tieto opatrenia. Píšeme, preto toxického množstva čokolády, aby nespanikáril majiteľ 40-kilogramového vlčiaka, potom ako mu psík našiel a následne zjedol posledné dva tajne ukryté čokoládové bonbóny. Z takejto dávky sa určite Vášmu 40-kilogramovému miláčikovi nič nestane, ale nabudúce si určite dáte námahu a vymyslíte lepšiu skrýšu pre svoje maškrty. Čím vyššie, tým lepšie, aby k nim psík ozaj nemal dosah.

U psíka do 4 hodín po skonzumovaní čokolády a bez klinických príznakov, je možné vyvolať zvracanie a takto sa pokúsiť dostať škodlivú čokoládu von. Zvracanie sa dá vyvolať 3%-ným peroxidom vodíku. Ak nie je možné vyvolať zvracanie týmto spôsobom, veterinár vykoná výplach žalúdku, avšak psík musí byť zatiaľ bez klinických príznakov otravy a nesmie zvracať.

Pokiaľ je doba v čase ošetrenia dlhšia ako 4 hodiny po skonzumovaní čokolády, je nutné najskôr podať aktívne uhlie vo forme tabletiek v dávke 1-2 g/kg ž.hm alebo v 10%-nej suspenzii v dávke 10-20 ml/kg. Aktívne uhlie sa podáva opakovane v určitých časových intervaloch. Aktívne uhlie absorbuje zostávajúce alkaloidy v tráviacom trakte.

Ostatné príznaky ako kŕče, hyperaktivita, problémy so srdiečkom či dýchaním sa dajú tlmiť  použitím príslušným liekov, ktoré nasadí veterinárny lekár.

Prognóza u pacientov, u ktorých sa podarí vyvolať zvracanie do max. 4 hodín od skonzumovania čokolády a boli bez klinických príznakov je veľmi dobrá. U psíkov, kde sa objavia aj ďalšie príznaky, ako sú problémy so srdiečkom či kŕče je veľmi opatrná.

Prevencia


Dávajte prosím na svojich psíkov pozor, nikdy neviete, k čomu sa môžu v nestráženej chvíli dostať. Hlavne šteniatkam je úplne jedno, čo zjedia a v akom množstve to zjedia. Pre nich je to len sladká dobrota, netušia nič o jej nástrahách.