Kotercový kašel alebo keď pes kašle


Kotercový kašel (infekčná laryngotracheitída) je vysoko nákazlivé akútne ochorenie dýchacích ciest u psov. Prejavuje sa hlavne intenzívnym záchvatovitým kašlom, majitelia psov majú často pocit, akoby ich psa neustále napínalo na vracanie, občas sa psom podarí vykašľať aj väčšie množstvo hlienov. Toto ochorenie postihuje hrtan, priedušnicu, priedušky, v ojedinelých prípadoch môže prísť aj k zápalom pľúc. Najvyšší výskyt ochorenia býva v mesiacoch október-november. Účinnou prevenciou tohto ochorenia je očkovanie.

Vírusy vyvolávajú kotercový kašel

Na vzniku ochorenia známeho ako kotercový kašel sa podieľajú vírusy (hlavne vírus parainfluenzy 2 a psí adenovírus 2) a baktéria Bordetella bronchiseptica.

Ako sa prenáša kotercový kašel ?

Kotercový kašel je nákazlivé ochorenie, najvyššie riziko hrozí psom, ktorí sa vyskytujú vo vyšších koncentráciách, sú to psy v útulkoch, v hoteloch na cvičiskách. Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, podobne ako u ľudí chrípka. Psi sa nakazia inhalačnou cestou, čiže vdýchnutím jednotlivých patogénov.

Akútny záchvatovitý kašel je prvý príznak ochorenia

Klinické príznaky sa zvyčajne objavujú do 9 dní po nakazení.

Medzi prvé prejavy patrí akútny záchvatovitý kašel, psi môžu vykašliavať hlien, čo sa majiteľom často zdá akoby pes vracal, prípadne ho napínalo na vracanie. Kašel sa zhoršuje pri vzrušení, pri záťaži. Pri palpácii resp. miernom stlačení hrtana a priedušnice vieme u takto postihnutých psov vyvolať okamžitú reakciu v podobe kašla. Občas sa vyskytuje aj výtok z nosa, ktorý môže byť číry alebo hlienovitý až zelenej farby. Niekedy sa objavuje horúčka, pes nemá náladu, nechce žrať, piť.

Dĺžka ochorenia

U väčšiny psov ide o nekomplikované ochorenie, ktoré samo odoznie v priebehu 2 týždňov. Horšie je to s príznakmi u psov, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením dýchacích ciest (kolaps trachey, chronická bronchitída, brachycefalický syndróm), kde kotercový kašel výrazne zhoršuje príznaky pôvodného ochorenia, tu je nutný dôsledný manažment a terapia. Ďalšími problémovými pacientami sú neočkované šteňatá, u ktorým ochorenie môže vyvolať vážne komplikácie ústiace až v zápal pľúc.

Ako vieme, že má pes kotercový kašel ?

Diagnostika sa robí na základe prejavov ochorenia a klinického vyšetrenia pacienta. Iba u komplikovaných prípadov je nutný odber krvi, RTG, či ďalšie podrobnejšie vyšetrenia.

Liečba kašla u psa

Najdôležitejšou súčasťou liečby je pohybový kľud trvajúci najmenej 7 dní. Je dôležité vyhýbať sa vzrušeniu, záťaži, aby sa minimalizovalo dráždenie dýchacích ciest neustálym kašlom. Ak pes nevykašliava hlieny, je možné na pár dní podávať lieky proti kašlu. Aké a akú dávku musí posúdiť veterinárny lekár. V niektorých prípadoch je nutné nasadiť antibiotiká, hlavne, ak má pes príznaky celkového ochorenia (nežerie, nepije, je smutný, má vysokú teplotu). Antibiotiká sa musia podávať ešte minimálne 5 dní po odoznení klinických príznakov ochorenia.

Očkovanie proti kotercovému kašlu

Účinnou prevenciou ochorenia je očkovanie. My používame intranazálnu vakcínu (aplikuje sa do nosnej dierky psa), ktorá má viaceré výhody. Jej účinnosť nesúvisí s hladinou materských protilátok, čiže sa môžu očkovať už šteniatka od troch týždňov veku a vakcína bude u nich plne účinná už 3 dni po očkovaní. U vakcíny aplikovanej do nosnej dierky nie je potrebné preočkovanie po 3 týždňoch, ale až o rok po prvom očkovaní.