Hrčka (nádor) na mliečnej žľaze u psa a mačky


Fenky, menej často mačky trpia v staršom veku na rôzne nádorové ochorenia. Asi polovicu všetkých nádorov u feniek v staršom veku tvoria nádory na mliečnej žľaze, zatiaľ čo u mačiek ide o tretí najčastejší typ nádoru. U feniek býva zhruba 50% týchto nádorov na mliečnej žľaze nezhubných, u mačiek žiaľ ide skoro vždy o nádory zhubné.

V akom veku sa nádory na mliečnej žľaze zvyčajne vyskytujú ?

Ide o problém starších feniek a mačiek zvyčajne nad 8 rokov veku a neskôr. Ohrozené sú tie fenky a mačky, ktoré nie sú sterilizované alebo boli sterílizované až po druhom háraní a mačky po prvom roku života.

Aké sú príznaky nádorov na mliečnej žľaze u feny alebo mačky ?

Zvyčajne nahmatáte jeden alebo viac tuhých, väčšinou tvrdých útvarov veľkosti od niekoľkých mm až do niekoľkých cm kdekoľvek v oblasti mliečnej žľazy. Postihnutá môže byť oblasť viacerých bradaviek aj na oboch mliečnych lištách. Ak zvieratko nemá metastázy, nemusíte zbadať žiadne iné klinické príznaky okrem zmieňovaných útvarov na mliečnej žľaze. Ak nádor má už v tele niekde metastázy, môžu sa objaviť aj celkové klinické príznaky, ako nechuť do jedla, chudnutie, zviera je menej aktívne, prípadne kašle, ak sú metastázy v pľúcach.

Čo robiť, ak nahmatáte hrčku na mliečnej žľaze u fenky alebo mačky ?

Jednoznačne, prvé kroky by mali viesť do veterinárnej ambulancie, kde veterinár odoberie vzorky z mliečnej žľazy a cytologicky ich posúdi (pozrie sa, aké bunky sa v mliečnej žľaze nachádzajú). Podľa toho sa dá na začiatok orientačne povedať, či by mohlo ísť o nádor zhubný alebo nezhubný.

Ďalej je nutné chirurgické odstránenie buď samotného nádoru, prípadne celej mliečnej lišty alebo oboch v určitom časovom odstupe. Pred samotným chirurgickým zákrokom je nutné skontrolovať okolité lymfatické uzliny, či nie sú zväčšené, urobiť RTG hrudníku kvôli posúdeniu možných existujúcich metastáz. Pokiaľ sú postihnuté už aj pľúca, prognóza pre zvieratko nie je veľmi dobrá.

Aká je prognóza zvieratka po chirurgickom odstránení nádoru ?

Pri odstraňovaní nádoru spolu s mliečnou lištou, veterinár odoberie vzorky na presnejšie
histopatologické vyšetrenie
, kde sa posudzuje priamo odobratý kúsok nádoru. Až na základe tohto vyšetrenia, na ktorého výsledky budete čakať cca 2 týždne, bude jasné o aký presný typ nádoru ide a aké sú ďalšie vyhliadky pre pacienta. Najčastejší typ zhubného nádoru na mliečnej žľaze je adenokarcinóm.

Je možná nejaká prevencia ?

Áno, existuje veľmi účinná prevencia proti vzniku týchto typov nádorov u feniek a mačiek a tou je sterilizácia v skorom veku zvieratka, čo znamená, že sterilizácia musí byť vykonaná najneskôr medzi prvým a druhým háraním u feniek a u mačiek pred prvým rokom života. Ak sa zvieratko sterilizuje až po druhom háraní a neskôr, na zníženie rizika vzniku nádorov na mliečnej žľaze to už nemá vplyv.