Čistenie zubov u psa


Aj psom sa čistia zuby ? 


S touto otázkou sa bežne denne stretávame v našej amubulancii a preto nás to motivovalo napísať pár riadkov k problematike ústnej hygieny zvierat. Chápeme, prečo túto otázku vôbec dostávame, veď logika vraví, že ak zvieratá žijúce voľne v prírode si zuby nečistia, tak prečo by sa bez toho nezaobišiel aj pes či mačka, ktorí spolunažívajú s človekom. Tito majú však od pôvodných, voľne žijúcich druhov veľmi ďaľeko a proces šlachtenia natoľko zmenil tvar zubov a dutiny ústnej, že samočistiaca schopnosť a prijateľný stav chrupu už nie je bez asistencie dosiahnuteľný. Platí to predovšetkým pre trpasličie plemená psov ako sú jorkšírske teriéry, čivavy, maltezáčikovia, niektorí jazvečíci, ratlíci a ďaľší. Veľmi problematické plemená, čo sa týka hygieny chrupu, sú tiež brachycefalické plemená (mopsy, shi-tzu, buldočkovia).

Ak má psík diagnostikované chybné usporiadanie zubov, ako napríklad predkus, podkus, nadpočetné či chýbajúce zuby, ale tiež aj retenciu (nevypadnutie) mliečných zubov, je veľmi pravdepodobné, že sa časom u neho začne usadzovať zubný povlak v problematických partiách. Je taktiež možné, že práve váš psík bude mať takmer celý život zuby v dobrom stave, len s minimálnym zubným povlakom či kameňom, a to aj bez akejkoľvek starostlivosti.

Ako sa správne starať o chrup svojho psa alebo mačky 

Najjednoduchšou, ale nie zrovna najúčinnejšou metódou je používanie špeciálnych granúl, ktoré zabezpečujú mechanické čistenie zubov. Takisto je dobré pravidelne psíkovi kupovať rôzne žuvacie kosti a tyčinky, ktorých v dnešnej dobe dostať v obchodoch s chovateľskými potrebami neúrekom. Avšak špeciálne granule či žuvacie kosti samotné, žiaľ nestačia a najefektívnejší spôsob čistenia zubov je za pomoci zubnej kefky, buď samotnej alebo s použitím zubnej pasty. 

Odkedy začať s čistením zubov u psa ?

Ideálne je privykať už malé šteniatka na zubnú kefku v papuľke. Hoci mliečne zuby nie je nutné vyslovene čistiť kefkou a pastou, je dobré naučiť šteniatko na takúto manipuláciu s ním. Frekvencia a technika sa zhoduje s tým, čo aplikujeme na vlastný chrup. Vedecké výskumy dokázali, že aby bolo čistenie zubov u psa efektívne, mali by sme si nájsť čas minimálne 5x za týždeň, optimálne každý deň.

Pomôcky, ktoré na čistenie zubov potrebujeme: 
  1. Zubná kefka - poslúži obyčajná detská kefka alebo podobný produkt určený pre psy, dostupný kdekoľvek v chovateľských potrebách či veterinárnych zariadeniach, alternatívou ku klasickej kefke ak ju pes netoleruje, je gumená násadka na prst, ktorá je vybavená gumenými štetinami  a umožnuje jednoduchšiu manipuláciu počas čistenia.
     
  2. Zubná pasta - používame výhradne pasty pre psy, ktoré majú špeciálnu receptúru a chuť (hydinová, tuniaková...). Nevhodné sú ľudské pasty s obsahom umelých sladidiel, ktoré sú pre psy výrazne toxické a navyše mentolové a iné osviežujúce príchute vyvolávajú u psov veľkú averziu. Existujú aj tkzv. enzymatické zubné pasty, ktoré majú ambíciu nahradiť funkciu zubnej kefky a dokážu do istej miery za pomoci enzýmov rozpúšťať zubný povlak.
Bohužiaľ nie každý psík, hlavne ak sa s čistením zubov nezačne v šťeňacom veku, si dôvolí nechať čistiť zuby kefkou, v tomto prípade sa dajú u neho použiť špeciálne prípravky, ktoré sa pridávajú do krmiva alebo pitnej vody a obsahujú účinné látky na elimináciu zubného povlaku.
 
Výsledkom dôsledného a pravidelného čistenia zubov bude zdravý chrup a taktiež nebude psíkovi smrdieť z papuľky, čo býva najčastejšou sťažnosťou majiteľov.

Čistenie zubov u psa ultrazvukom

Ak Vašemu psíkovi nie je možné čistiť zuby kefkou, pretože Vám nedovolí siahnuť do papuľky alebo len jednoducho nemáte na to čas a trpezlivosť, ostáva už potom len jediné riešenie a to vyčistiť zuby psíkovi ultrazvukom. Je to bežný rutinný a veľmi efektívny zákrok, ktorá sa dá vykonať v skoro každej veterinárnej ambulancii. Čistenie zubov ultrazvukom trvá cca 45 minút. Psík musí mať pred zákrokom 10-12h hladovku, samotné čistenie zubov sa vykonáva v anestézii, cca 1 hodinku po zákroku odchádza psík domov s krásnym hollywoodskym úsmevom.

Ak si želáte vedieť podrobnosti o tomto zákroku alebo máte záujem dať vyčistiť zuby ultrazvukom svojmu psíkovi alebo mačke, neváhajte nás kontaktovať.

V mesiacoch marec - apríl 2015 ponúkame špeciálne ceny na čistenie zubov u psíkov a mačiek ultrazvukom.