Sterilizácia a kastrácia králikov


Sterilizácia králika - samičky

Ako funguje samičie pohlavie ?

Samica králika pohlavne dospieva približne vo veku 4-8 mesiacov (trpasličie plemená skôr, plemená s väčšou hmotnosťou neskôr). Jej pohlavný aparát v puberte začína tvoriť hormóny, ktoré ovplyvňujú procesy na pohlavných orgánoch, ale aj správanie samice. Výsledkom je schopnosť stať sa gravidnou a porodiť mláďatá.

Pohlavný cyklus sa výrazne líši na rozdiel od feny a mačky. Králičica nemá pravidelné obdobie ruje, ale je ako keby v permanentnej ruji, ktorá sa končí v momente ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníku do vajcovodu).Ovuláciu spustí až párenie so samcom, ale často aj manipulácia so samicou či už v rámci vyšetrenia, ošetrenia, prevozu a pod. Po ovulácii nastáva , v prípade ak nedošlo k páreniu, obdobie diestru alebo samozrejme gravidita, ak sa úspešne spárila so samcom. Striedanie estrálneho a diestrálneho obdobia nemá žiadne pravidlo a je individuálne v súvislosti s konkrétnou samicou. Či je samica v ruji sa dá jednoducho poznať podľa toho, že je ochotná k páreniu so samcom. Ak je v období  diestrálnom (medzi rujami), samca nielenže odmieta, ale môže byť k nemu agresívna.

Počas ruje môže králičica vykazovať typické správanie ako: nepokoj, nervozita, trenie hlavy o predmety a väčšinou aj zmenu na vonkajších pohlavných orgánoch v zmysle opuchnutej a začervenanej pošvy. 
Ak králičica ovulovala, ale nestala sa gravidnou, nastane u nej obdobie preudogravidity (falošnej gravidity), kedy si myslí, že čaká mláďatá a podľa toho sa aj správa (agresivita, stavba hniezda, na ktoré používa vlastnú srsť vytrhanú z hrude) a takisto jej reprodukčný aparát sa mení ako pod vplyvom hormónov gravidity (zväčšuje sa maternica a mliečna žľaza). Toto obdobie trvá 16-18 dní.

Výhody sterilizácie u králika
  • Prevencia nežiadaného potomstva
  • Zabránenie nepríjemnému teritoriálnemu správaniu a agresivite
  • Eliminácia pseudogravidity
  • Prevencia ochorení pohlavného aparátu

Najčastejšie ochorenia pohlavného aparátu králičice

  • Nádory -  najzávažnejším nádorom je adenokarcinóm. Je to zhubný nádor sliznice (endometria) maternice. Ide o veľmi časté ochorenie a prebieha v skrytosti a tichosti až do pokročilých štádií. Štatistika hovorí, že až 75% samíc vo veku od 4 do 7 rokov ochorie týmto zhubným ochorením. Nádor dorastá do veľmi veľkých rozmerov a okrem tlaku na okolité orgány je schopný vysielať nádorové bunky (metastázy) do iných tkanív a orgánov, hlavne pobrušnice, pečene, ale aj pľúc, kože a mozgu. Okrem spomenutého typu nádoru, maternicu môžu postihnúť aj menej zhubné nádory, ako napr. -adenóm a leiomyóm.
     
  • Pyometra -  tento termín doslovne  znamená  hnis v maternici. Jedná sa o kombináciu vplyvu hormónov a baktérií na maternicu. Hormóny spôsobia hypertrofiu (zväčšenie) maternice a tvorbu sekrétu, ktorý sa hromadí v jej lúmene. Toto  je však výborná živná pôda pre baktérie, ak sa do takto predpripravenej maternice dostanú. Hnisavý obsah jednak môže dilatovať maternicu do obrovských rozmerov, s rizikom prasknutia a vyliatia hnisavého obsahu do brušnej dutiny a nemenej devastačný účinok má vplyv toxínov a baktérií uvoľňovaných do krvi.
     
  • Hydrometra - ďalšia patológia vznikajúca vplyvom hormónov, kedy dochádza k extrémnej akumulácii čírej tekutiny v maternici, ktorá takto dosahuje až gigantických rozmerov a okupuje veľkú časť priestoru v brušnej dutine. Viete si predstaviť s akými dôsledkami.
     
  • Endometriálna hyperplazia - ide o zhrubnutie maternice a kumuláciu hlienu za nevýznamných klinických príznakov ako výtok z vulvy. Postihuje samice staršie ako 3 roky.
     
  • Mimomaternicová gravidita - ak sa vajíčko po oplodnení uhniezdi inde ako v maternici, zárodok sa vyvíja v úplne nevhodnom prostredí a skôr či neskôr dôjde k jeho odumretiu. Zvyčajne to končí jeho mumifikáciou, čo môže, ale aj nemusí následne spôsobovať zdravotné problémy.
Nevýhody         

Každá anestézia a operačný zákrok nesú isté riziko komplikácii, tak ako u iného zvieraťa a aj človeka v súvislosti s anestéziou a chirurgiou.

V akom veku dať sterilizovať králika ?

Teoreticky kedykoľvek, ale u nedospelých samíc  pred pubertou je sterilizácia obtiažnejšia v dôsledku drobných rozmerov a krehkosti nevyvinutého pohlavného aparátu, naopak zrelé/staršie samice mávajú okolo vaječníkov a maternice veľké depozitá tuku, ktorý mierne komplikuje procedúru. Optimálny vek je počkať až začne byť samica hormonálne aktívna a vykonať sterilizáciu vo veku 6-9 mesiacov.
Takisto je možné sterilizovať v období gravidity alebo pseudogravidity. V prípade, že samica je po pôrode a stará sa o mláďata, je vhodné počkať do ich odstavu (keď samostatne začnú prijímať tuhú stravu) vo veku 4-5 týždňov.

Ako chirugický zákrok prebieha ?

Príprava na operáciu spočíva v odobratí krmiva asi 2 hodiny pred plánovaným zákrokom. Voda musí byť vždy k dispozícii. Lekár najprv podrobne klinicky vyšetrí  a odváži  pacienta . Nasleduje zavedenie kanyly do cievy na uchu králičice, výnimočne prednej labky. To nám umožňuje presnú a rýchlu aplikáciu sedatív, liečiv a tekutín. Veľmi nervózne a zle manipulovateľné jedince sa najskôr ukľudnia aplikáciou sedatív do svalu. Sedovaná králičica sa napojí na inhalačný anesteziologický prístroj, ktorý ju uvedie a udrží v celkovej chirurgickej anestézii a zároveň umožňuje prísun tak dôležitého plynu - kyslíka. Bruško sa dostatočne vyholí a zdezinfikuje. Rez sa vedie v stredovej línii v rozsahu približne 2-4cm, podľa potreby u konkrétneho pacienta s ohľadom na veľkosť a dosažiteľnosť pohlavného aparátu a množstva intraabdominálneho tuku. Identifikujú sa vaječníky a odstránia sa po podviazaní ciev, ktoré k nim vedú. Postupuje sa ďalej, smerom ku krčku maternice, tento sa taktiež niekoľkonásobne podviaže a maternica spolu s vaječníkmi  sa odstráni. Pahýl, ktorý na krčku maternice vznikol sa prešije, aby sa zabránilo úniku moču z vagíny do brušnej dutiny. Brušná stena sa zašije v troch vrstvách. Posledná z nich je koža, ktorá sa šije skrytým vnútrokožným stehom vstrebateľným šicím materiálom. Pre králičicu je veľmi zložité si takto naložené stehy predčasne vybrať.

Domáca starostlivosť spočíva v zabezpečení pokoja, pohodlia a čistého priestoru na rekonvalescenciu. Je nutné podávať kvalitné krmivo a pár dní po zákroku aj lieky proti bolesti.
Pacientov pozývame na tretí deň od zákroku na kontrolu operačnej rany a celkového stavu. Stehy sa nevyberajú, keďže sú schované v koži a časom sa vstrebajú.
 

Kastrácia králika

Ako funguje samčie pohlavie ?

Samec králika sa rodí so semenníkmi lokalizovanými v brušnej dutine. Zostup do mieška sa deje do veku 10-12 týždňov a ešte týždne potom ostávajú malé a hormonálne neaktívne.
Puberta nastupuje približne vo veku 5 mesiacov. Semenníky sa výrazne zväčšia a vyzrievajú aj pachové žľazy na brade a konečníku umožňujúce nezameniteľne značkovať okolie. Radikálne sa mení správanie samčeka, z nekonfliktného mláďaťa sa stáva agresor, bojujúci so súrodencami, resp. inými králikmi v okolí , schopný pohrýzť aj svojich majiteľov. Hranice svojho pomysleného teritória si značí výkalmi a močom. Výrazným novým prvkom správania je kopulačný akt, ktorý vykonáva na akýchkoľvek živých aj neživých objektoch.
 
Výhody kastrácie
  •  Prevencia nežiadaného potomstva
  •  Zabránenie nepríjemnému teritoriálnemu správaniu a agresivite
  •  Zabránenie sexuálnej frustrácie, resp. eliminácia sexuálneho správania namiereného voči človeku, inému zvieraťu, či neživým objektom.
  •  Prevencia ochorení pohlavného aparátu - nádory semenníkov, torzia semenníka, kryptorchizmus
Nevýhody
  •  riziko spojené s celkovou anestéziou a chirurgickým zákrokom
V akom veku dať kastrovať králika ?

Prakticky kedykoľvek od momentu ukončenia zostupu semenníkov z brušnej dutiny do mieška, čo môže byť už vo veku  10 týždňov. Prehlásiť samčeka za kryptorchida môžeme, ak ani vo veku 6 mesiacov sa semenníky nenachádzajú v cieľovej partii tela. Zvyčajne sa kastrácia vykonáva v období puberty vo veku približne 3-5 mesiacov, keď samec na seba upozorní zmenou správania. Samozrejme dospelých jedincov je možné  kastrovať kedykoľvek v priebehu života.
 
Ako to prebieha ?

Príprava na zákrok, aplikácia liekov a anestézia sa zhoduje s postupom opísaným u samíc. Partie tela okolo mieška sa oholia a dezinfikujú. Semenníky sa exponujú  jednotlivo, pomocou krátkeho rezu príslušného mieška kožou a semennými obalmi. Cievy a ostatné štruktúry sa pod semenníkom podviažu a tento sa odstráni. Semenné obaly sa zošijú, aby sa zabránilo herniácii (prietrži) orgánov z dutiny brušnej cez inguinálny kanál von. Okraje kože sa pritisnú k sebe a na čas sa pridržia. Dôjde ku komfortnému uzavretiu operačných rán, ktoré králika neiritujú, nemá tendenciu si rany lízať ani vyberať stehy.

Domáca starostlivosť spočíva v zabezpečení čistého a komfortného prostredia s kvalitným krmivom, občasnú kontrolu rany a aplikácii predpísaných liekov.