Ochrana proti parazitom


Odčervenie

Bežne sa odčervujú psy, mačky, fretky. Odčervenie sa robí za účelom zbavenia sa nežiadúcich vnútorných parazitov (škrkavky a pásomnice). Na odčervenie sa používajú tabletky alebo pasty. Dávkovanie je zvyčajne 1 tbl./10 kg. Pri pastách je dávkovanie väčšinou 1 dielik pasty/1-2 kg.

Ako často treba odčervovať ?

  • 1. odčervenie -  vo veku 2-3 týždne
  • ďalsie odčervenia 1x/2-3 týždne až do veku troch mesiacov, potom 1x/mesiac do veku 6 mesiacov
  • od 6-tich mesiacov počas celého života 1x/3-4 mesiace


Ochrana proti blchám, kliešťom a komárom

Proti vonkajším parazitom, ako sú blchy, kliešte a komáre, je možné zvieratká chrániť použitím špeciálnych prípravkov pre tento účel.
Existujú 4 základné druhy ochrany proti vonkajším parazitom:

  • obojky (Scalibor, Foresto, Kiltix...)
  • spot - on roztoky (Advantix, Frontline Combo, Vectra, Activyl, Exspot...)
  • spreje (Arpalit, Diffusil...)
  • šampóny


Obojok - zvieratko ho musí mať stále na krku, aby bola zabezpečená jeho účinnosť. Môže sa s ním aj kúpať, neznižuje to jeho účinnosť. Výhodou je dlhdobá ochrana, ktorá podľa druhu použitého výrobku môže trvať až 8 mesiacov. Na krku by mal byť umiestnený tak, aby sa pod neho nezmestili viac ako 2 prsty.

Spot-on roztok - aplikuje sa na kožu v oblasti krku zvieraťa. Roztoky zvyčajne chránia proti kliešťom po dobu cca 4-5 týždňov, proti blchám majú účinnosť dlhšiu, zvyčajne do 2 mesiacov. Dôležité je zvieratko 2 dni pred a 2 dni po aplikácii roztoku nekúpať hlavne s použitím šampónu, aby sme zabezpečili účinnosť prípravku.

Sprej - aplikuje sa na povrch tela. Veľkou nevýhodou je krátka účinnosť prípravku, len niekoľko hodín.

Šampón - nemá dlhodobý ochranný účinnok. Odstráni len aktuálne parazity nachádzajúce sa na koži zvieraťa aj to nie veľmi efektívne. Je nutné kombinovať ho s inou formou ochrany.