Vnútorné parazity u psov a mačiek


Psi a mačky môžu byť hostiteľmi veľkého množstva vnútorných parazitov. Parazity spôsobujú tráviace problémy (hnačky, zvracanie, nechutenstvo, chudnutie), iné napádajú rôzne orgány, prípadne viacero orgánov naraz (pľúca, pečeň, ľadviny, centrálny nervový systém).

Ktoré parazity patria medzi významné a ako sa infekcia nimi prejavuje ?

  • škrkavky (Toxocara canis, cati)
  • pásomnice (Echinococcus granulosus, Echinoccocus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia, Mesocestoides)
  • kokcídie (Izospora, Cryptosporidium, Neospora, Toxoplazmóza)
  • giardie
     
  • machovci (Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum)
     
  • tenkohlavci (Trichuris vulpis)

Škrkavky  

Infikujú psov (Toxocara canis – meria 9-18 cm) aj mačky (Toxocara cati – meria 6-10 cm).
V podstate všetky šteniatka sa rodia so škrkavkami, do ich tela sa dostávajú od matky cez placentu ešte počas gravidity a takisto aj po pôrode pri pití materského mlieka. Mačiatka sa naopak rodia bez škrkaviek, u nich cez placentu do plodu neprechádzajú, k infekcii dochádza prvýkrát až pri pití materského mlieka.

Vajíčka škrkaviek sa vylučujú trusom, vo vonkajšom prostredí zhruba za 2-4 týždne dozrievajú a obsahujú infekčnú larvu. Psi aj mačky sa nakazia zjedením týchto infekčných vajíčok. Tie sa potom dostávajú do tenkého čreva, kde sa z nich uvolnia larvičky, ktoré sa dostávajú cez stenu čreva do krvi a sú zanášané do pečene, pravého srdca, pľúc, priedušnice, môže dôjsť aj k vykašliavaniu larvičiek a ich následnému prehltnutiu. Niektoré larvy sa z čreva dostávajú do veľkého krvného obehu a usadzujú sa v tkzv. spiacom štádiu v rôznych orgánoch. Larvy môžu byť takto životaschopné niekoľko rokov.

U mláďať do troch mesiacov veku sa larvy najčastejšie objavujú v tenkom čreve, u dospelých psov sa väčšinou usadzujú  v spiacom štádiu v jednotlivých orgánoch. U mačiek môžu byť v tenkom čreve aj v dospelosti a sú vylučované trusom dlhodobo.

Klinické príznaky pri infekcii škrkavkami

  • nafúknuté, niekedy bolestivé brucho, hnačky, zvracanie, nechuť do jedla, chudnutie
  • zápal pľúc, kašel, sťažené dýchanie
  • obturácia (upchatie) čreva veľkým množstvom škrkaviek niekedy až perforácia čreva
  • úhyn šteniat v dôsledku veľkého množstva škrkaviek
Škrkavky obsahujú neurotoxín – askaridín, ktorý spôsobuje poškodenie nervového systému

Terapia

Bežné preparáty na odčervenie psov a mačiek (pasty, tabletky, spot on roztoky), ktoré je možné dostať v lekárni alebo u veterinára. Šteniatka by sa mali odčervovať od veku dvoch týždňov v intervale 1x/2 týždne až do veku troch mesiacov. U mačiatok by malo byť prvé odčervenie vo veku troch týždňov a opakovať ako u šteniat. Ďalej odčervovať v intervale 1x/3-4 mesiace.

Prípravky na odčervenie je dobré striedať, aby nedošlo k rezistencii na účinné látky a tým pádom k nefunkčnosti pripravku.

Pásomnice

Najvýznamnejšia je u psov pásomnica psia (Dipylidium caninum). Žije v tenkom čreve psa a mačky, môže mať až 50 cm. Je svetlo oranžovej farby. Medzihostiteľom sú blchy, všenky, kde sa tvorí vývojové štádium cysticerkoid. Ak pes alebo mačka prehltnú blchu či všenku infikovanú vývojovým štádiom pásomnice, za 14-21 dní sa v ich tenkom čreve vyvinie dospelá pásomnica.

Klinické príznaky 

  • kolikové bolesti, hnačka, zlá kvalita srsti, chudnutie, zvrátené chute
  • sánkovanie po zadku až zápal okolo konečníka

Terapia

  • tabletky na odčervenie + odstrániť blchy a všenky účinnými preparátmi

Ostatné pásomnice majú väčší význam u človeka.

Kokcídie

  • Izospora

Spôsobuje hnačky u šteniat a mačiat hlavne do veku 3-4 mesiace. Vývoj a množenie kokcídií prebieha v tenkom čreve, kde spôsobujú zápal. Trusom vylučujú oocysty. K infekcii dochádza zjedením zrelých oocýst alebo zjedením medzihostiteľa (myšovité hlodavce a iné cicavce)

Klinické príznaky – apatia, nechutenstvo, horúčka, krvavé hnačky, dehydratácia

Terapia -  toltrazuril, potencované sulfonamidy

  • Cryptosporidium – príznaky a diagnostika viď. Izospora
     

Terapia - diéta proti hnačke, antibiotiká, lieky na imunitu
 

  • Neospora

Infekcia spôsobená kokcídiou Neospora caninum. Spôsobuje pôrody málo životaschopných šteniat, parézy, paralýzy (ochrnutie) panvových končatín. Medzihostiteľom sú bylinožravci, definitívnym hostiteľom je pes. U psa dochádza k vylučovaniu oocýst trusom  a tvoria sa aj cysty v mozgu, mieche, sietnici. Prenos je cez placentu do plodu. Fena môže parazita prenášať aj niekoľko vrhov po sebe.

Klinické príznaky - sťažené prehĺtanie, ochrnutie čeľustí, ochablosť svalstva, srdcová nedostatočnosť

Terapia - antibiotika (klindamycín + trimetoprim), min. 4 týždne
 
  • Toxoplazmóza

Konečným hostiteľom je mačka. Parazit tvorí v bunkách sliznice tenkého čreva oocysty, ktoré sú vylučované trusom (hlavne u mačiat medzi 3-8 mesiacmi veku). Oocysty vo vonkajšom prostredí dozrievajú. U medzihostiteľov, ktorými sú cicavce a vtáci, sa tvoria tkanivové cysty. K nakazeniu dochádza zjedením zrelých oocýst, ktoré kontaminujú prostredie alebo zjedením surového mäsa, ktoré obsahuje tkanivové cysty.

Klinické príznaky - závisia hlavne na druhu parazita a stave imunitného systému napadnutého zvieraťa. Väčšina kmeňov nespôsobuje výrazné príznaky. Klinické príznaky sú najvýraznešie u mláďať a to:
  • zvýšená teplota, zväčšenie lymfatických uzlín, výtok z očí, nosa, zápal mandlí, sťažené dýchnie, hnačky, zápal pľúc, poruchy centrálneho nerového systému, u dopelých mačiek aj očná forma
Terapia-  toltrazuril pri vylučovaní oocýst, klindamycín pri celkovej infekcii

Pozor !!!! Riziko u tehotných žien

Ak dostane akútnu infekciu žena, ktorá je tehotná a nemá protilátky proti danému ochoreniu, parazit môže infikovať plod a vyvolať potrat alebo poškodenie centrálneho nervového systému.

  • Giardie

Spôsobujú významné klinické príznaky u mláďať a oslabených jedincov. Giardióza je pomerne rozšírené parazitárne ochorenie v polulácii psov a mačiek. Cysty sú vylučované trusom, k nakazeniu dochádza cystami, ktoré kontaminuju vodu a protredie.

Klinické príznaky
  • vylučovanie cýst bez klinických príznakov
  • zvracanie, hnačky, niekedy aj s prímesou krvi (hnačky môžu byť striedavé, čiže nemusia sa objavovať každý deň), stolica obsahuje nestrávený tuk, hlien
Diagnostika -  parazitologické  vyšetrenie trusu (trus z troch dní, najlepšie zbierať obdeň, keďže parazity sa nemusia vylučovať každý deň)

Terapia – metronidazol, fenbendazol (je nutné liečiť všetky jedince, aj tie, ktoré len vylučujú cysty a nemajú klinické príznaky). Do týždňa po ukončení terapie urobiť kontrolné vyšetrenie trusu.

  • Machovci (Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Ancylostoma tubaeformae)

Sú to drobné hlísty, ktoré žujú v tenkom čreve. K infekcii dochádza cez kožu hlavne na koncových častiach končatín, na hrudníku, spodine brucha a v oblasti genitálií. Vankúšiky na prstoch môžu byť zdurelé  a bolestivé.  Larvy sa dostávajú do krvného obehu, môžu putovať aj do pľúc, priedušnice, sú vykašliavané a opäť prehltnuté, následne sa dostávajú do tenkého čreva. Niektoré larvy sa dostávajú do rôznych tkanív (tukové tkanivo a svalovina), kde spiace môžu prežívať až niekoľko rokov.

Mláďatá sa môžu nakaziť pitím materského mlieka, u psov aj prenosom cez placentu do plodu počas gravidity matky. Ďalšia možnosť infekcie je zjedením hlodavca, mäsa hopodárskych zvierat, ktoré obsahuje larvy.

Klinické príznaky – pri infekcii z materského mlieka je možný úhyn šteniat
Ostatné príznaky sú:
  • prítomnosť krvi v stolici, znížené množstvo červených krviniek, chudnutie, dehydratácia
Terapia - bežné tabletky na odčervenie

 

  • Tenkohlavci (Trichuris vulpis)

Parazituje v hrubom čreve. Vyvoláva hnačky

Terapia - fenbendazol